Zamknij

Naukowcy stworzyli listę imion, które noszą genialni ludzie

Redakcja
16.10.2017 16:17
Imiona genialnych ludzi
fot. Pixabay

Od dawna wierzono w to, że nadanie dziecku określonego imienia sprawi, że w życiu odznaczać się będzie pewnymi przymiotami, które temu imieniu przypisywano. Tymczasem naukowcy postanowili opracować listę imion, które najczęściej pojawiają się wśród genialnych odkrywców i naukowców. Czy wystarczy nadać dziecku odpowiednie imię, by wiedzieć, że na pewno będzie genialne?

Naukowcy przebadali imiona blisko 15 tysięcy wielkich filozofów, matematyków, pisarzy, poetów, artystów, laureatów Nobla i innych, by ustalić, jakie imiona najczęściej pojawiają się wśród genialnych (albo przynajmniej bystrych - bo jak mniemamy, za takie można uznać osoby, które dokonały czegoś wielkiego) ludzi.

Co pokazały te analizy? Okazało się, że najpopularniejszym męskim imieniem jest... Jan. Wśród badanych było 352 geniuszy o tym imieniu. Z kolei wśród kobiet królowało imię Maria ze 140 genialnymi kobietami.

Dokładne listy imion męskich i żeńskich wyglądają następująco (TOP 10 od najrzadszego do najczęstszego):

Kobiece: Dorota, Alicja, Anna (występuje w zestawieniu dwukrotnie w formach Anna i Anne - odpowiednio 8 i 4 miejsce), Ruta, Zuzanna, Małgorzata, Anna, Maria, Elżbieta, Maria.

Męskie: Paweł, Grzegorz, Janusz, Ryszard, Jakub, Dawid, Karol, Wilhelm, Robert, Jan.

Każdy rodzic z pewnością chciałby, aby to jego dziecko wyrosło na największego bystrzachę i dokonało w życiu wielkich rzeczy. Nadanie dziecku imienia genialnej osoby z pewnością może ( o ile będziemy to dziecku wpajać) przypominać mu o kimś genialnym i pokazywać, że też tak może. Jednak na pewno nie jest to wystarczający warunek, by maluch rzeczywiście stał się geniuszem. W powyższych zestawieniach wiele jest imion, które po prostu cieszyły się (i cieszą) dużą popularnością. Jeśli zatem 30 procent dzieci w danym okresie nosiłoby określone imię, to szansa na to, że genialnych ludzi o tym imieniu po prostu byłoby więcej.

RadioZET.pl/Independent.co.uk/SA