Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Naukowcy stworzyli listę imion, które noszą genialni ludzie

16.10.2017 16:17

Od dawna wierzono w to, że nadanie dziecku określonego imienia sprawi, że w życiu odznaczać się będzie pewnymi przymiotami, które temu imieniu przypisywano. Tymczasem naukowcy postanowili opracować listę imion, które najczęściej pojawiają się wśród genialnych odkrywców i naukowców. Czy wystarczy nadać dziecku odpowiednie imię, by wiedzieć, że na pewno będzie genialne?

Imiona genialnych ludzi fot. Pixabay

Naukowcy przebadali imiona blisko 15 tysięcy wielkich filozofów, matematyków, pisarzy, poetów, artystów, laureatów Nobla i innych, by ustalić, jakie imiona najczęściej pojawiają się wśród genialnych (albo przynajmniej bystrych - bo jak mniemamy, za takie można uznać osoby, które dokonały czegoś wielkiego) ludzi.

Co pokazały te analizy? Okazało się, że najpopularniejszym męskim imieniem jest... Jan. Wśród badanych było 352 geniuszy o tym imieniu. Z kolei wśród kobiet królowało imię Maria ze 140 genialnymi kobietami.

Dokładne listy imion męskich i żeńskich wyglądają następująco (TOP 10 od najrzadszego do najczęstszego):

Kobiece: Dorota, Alicja, Anna (występuje w zestawieniu dwukrotnie w formach Anna i Anne - odpowiednio 8 i 4 miejsce), Ruta, Zuzanna, Małgorzata, Anna, Maria, Elżbieta, Maria.

Męskie: Paweł, Grzegorz, Janusz, Ryszard, Jakub, Dawid, Karol, Wilhelm, Robert, Jan.

Każdy rodzic z pewnością chciałby, aby to jego dziecko wyrosło na największego bystrzachę i dokonało w życiu wielkich rzeczy. Nadanie dziecku imienia genialnej osoby z pewnością może ( o ile będziemy to dziecku wpajać) przypominać mu o kimś genialnym i pokazywać, że też tak może. Jednak na pewno nie jest to wystarczający warunek, by maluch rzeczywiście stał się geniuszem. W powyższych zestawieniach wiele jest imion, które po prostu cieszyły się (i cieszą) dużą popularnością. Jeśli zatem 30 procent dzieci w danym okresie nosiłoby określone imię, to szansa na to, że genialnych ludzi o tym imieniu po prostu byłoby więcej.

RadioZET.pl/Independent.co.uk/SA

Oceń