Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Naukowcy zdradzają, czego spodziewać się po osobach, które dużo przeklinają

03.01.2018 15:03

Większość z nas przyzna, że w nawyku przeklinania nie ma nic dobrego. Mimo to wulgarny język jest bardzo powszechny. Naukowcy postanowili zbadać, co o ludziach mówi to, że przeklinają. Wnioski są zaskakujące.

przeklinanie fot. Pixabay

Trudno uznać przeklinanie za pozytywny nawyk. Choć wulgaryzmy w różnych środowiskach coraz częściej są akceptowane, to jednak nadal nie jest to w dobrym tonie i za przeklinanie w miejscu publicznym wciąż grozić może mandat. Mimo to większość dorosłych przyzna, że zdarza im się przeklinać. Jednak czy od razu uznać można, że idą za tym złe cechy charakteru? Zagadnieniem tym postanowili zająć się naukowcy.

Badania opublikowane na łamach magazynu Social Psychological and Personality Science, przeprowadzone na Uniwersytecie w Maastricht, dowiodły, że osoby, które często przeklinają, są... bardziej szczere. Międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem Gilada Feldmana zebrał grupę 276 osób, na których przeprowadzone zostały 3-etapowe testy.

Najpierw badani zostali zapytani o ich ulubione przekleństwa oraz o to, z jakimi emocjami te przekleństwa się kojarzą. Dodatkowo wskazać mieli, w jakich sytuacjach z danych wulgaryzmów korzystają - kiedy są źli, boją się itp. Potem ankietowanych poproszono o wypełnienie ankiety, która pokazywać miała ich skłonność do mówienia nieprawdy. Okazało się, że te osoby, które mniej kłamały były jednocześnie tymi, które więcej przeklinały.

Co ciekawe, przeklinający zwykle wskazywali, że wulgaryzmów używają głównie w sytuacjach doświadczania negatywnych emocji.

W drugim, znacznie szerszym badaniu, naukowcy przyjrzeli się facebookowym profilom 70 tysięcy osób. Przeanalizowali sposób, w jaki przeklinają w sieci, a także to, jak bardzo są otwarci i szczerzy. Zastosowano tu podejście, opracowane w 2003 roku, oparte na założeniu, że uczciwe osoby częściej używają zaimków - mówią np. "ja zrobiłem jeść", czy "on dał mi pieniądze". W ten sposób potwierdziły się wcześniejsze wyniki. Istnieje zatem duży związek pomiędzy przeklinaniem a uczciwością i szczerością. Ci, którzy więcej przeklinają, zwykle są bardziej szczerzy.

RadioZET.pl/Indy100.com/SA

Oceń