Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nie lubisz, kiedy ktoś Cię obejmuje? Naukowcy wiedzą, dlaczego

22.10.2018 18:56

Trzy buziaki w policzek, mocny uścisk dłoni lub po prostu serdeczne objęcie - to znane sposoby powitań i pożegnań. Niestety, dla osób, które niezbyt przepadają za taką formą kontaktu, oznacza to nieprzyjemne wręcz żenujące sytuacje. Szczególnie jeśli dotyczą one osób które ledwo znamy i do których podchodzimy raczej z dystansem. W takiej sytuacji pozostaje jedynie niezręczny uśmiech i próba podania dłoni. Niestety, nie zawsze się to udaje.

przytulanie fot. Pixabay

Co wynosimy z domu

Naukowcy sprawdzili, dlaczego niektórzy z nas lubią przytulanie, a inni uważają to za kłopotliwy gest. Wnioski nie są wcale zaskakujące. Suzanne Degges-White, profesor doradztwa i edukacji doradczej z Northern Illinois University, zauważa, że to w jaki sposób angażujemy się w dotyk, często wynika z naszych doświadczeń w dzieciństwie.

W 2012 roku przeprowadzono badania, z których wynikało, że osoby często przytulane przez rodziców, częściej podtrzymują tę tradycję. Osoby mniej przytulane, mogą czuć się w takiej sytuacji zakłopotane. Jednak okazuje się, że również brak częstych uścisków w dzieciństwie może doprowadzić do przesadnej otwartości w tym zakresie. Dorosły człowiek, który jako dziecko nie doświadczył takich sytuacji ciepłej bliskości, może w relacjach z innymi dążyć do uścisków, na przykład nie będzie potrafił przywitać się bez przytulenia czy choćby dotknięcia dłonią ramienia przyjaciela.

Aspekt kulturowy

Okazuje się, w niektórych krajach sporą rolę odgrywa również aspekt kulturowy. Naukowcy zauważyli, Brytyjczycy czy Amerykanie obejmują się znacznie rzadziej niż na przykład Francuzi czy mieszkańcy Puerto Rico.

Czy powinniśmy próbować przemóc się do przytulania? Samantha Hess, terapeutka z Oregonu, pokazująca ludziom, jak uczyć się przytulania, wskazuje, że każdy z nas powinien przede wszystkim obserwować mowę ciała innych ludzi nie zmuszać nikogo do przesadnych gestów. Istnieje wiele różnych sposobów na powitanie, dlatego trzeba szanować odczucia drugiej osoby.

Z innej strony ci, którzy nie przepadają za przytulaniem, mogą po prostu taką formę powitania traktować terapeutycznie, by dostrzec, że fizyczny kontakt może przynieść ulgę, poczucie relaksu czy budowania więzi.

RadioZET/Indy100/SA

Oceń