Nie warto przyjaźnić się z ex. Eskperci tłumaczą, dlaczego

22.08.2017 17:20

Wiele osób, które decydują się na zakończenie związku przeżywa rozterki, związane z tym, w jakiej relacji pozostawać z nią czy z nim już kiedy nie będzie się parą. Zależnie od tego, dlaczego doszło do rozpadu związku, jedni decydują się podtrzymywać znajomość, a nawet żyć w przyjaźni. Inni wolą całkowicie zerwać kontakt. Specjalista od randkowania podpowiada, dlaczego to pierwsze wyjście jest lepsze.

przyjaźń z byłym fot. Pixabay

Matthew Hussey jest specjalistą od randkowania, którego bloga "Get the Guy" śledzą tysiące kobiet. Na swojej stronie radzi, w jaki sposób budować relację z partnerem, jak znaleźć miłość, czy jak postępować z byłym po zakończeniu związku. Jego zdaniem, ostatnią rzeczą, jaka powinna kobiecie przyjść do głowy po rozstaniu, to celowanie w przyjaźń. "Lepiej wyobraź sobie, że on nie ma na to chęci" - twierdzi Hussey. Uważa, że takie pozostawanie w pewnej bliskości może doprowadzić do powtórnego zaangażowania się. "Jeśli trzymacie się zbyt blisko, to zawsze może zakończyć się w łóżku" - twierdzi. "Zakończenie znajomości jest najlepszym wyjściem, jeśli naprawdę chcesz zerwać" - przekonuje.

Fakt, że ktoś chce pozostać blisko z osobą, z którą związek już się zakończył, może wskazywać na pewne cechy jego charakteru. Jak wynika z badań, które w maju 2016 roku opublikowane zostały przez naukowców z Uniwersytetu w Oakland, chodzi o tzw, "ciemnych stronach osobowości". Narcyzi i psychopaci częściej pozostają w bliskiej relacji z byłymi z powodów praktycznych i seksualnych.

Nawet jeśli pozostanie w całkowitym dystansie nie jest możliwe ze względu np. na dzieci czy wspólną pracę, Hussey doradza, by w miarę możliwości pozostawać na odległość i nie utrzymywać codziennego kontaktu.

W swojej audycji radiowej Matthew Hussey, odpowiadając na pytanie słuchaczki, wyjaśnił jej, że jeśli jej były partner przez pół roku od zakończenia związku przez cały czas ją ściga, jest w pobliżu i namawia na spotkanie, to znaczy, że na pewno czegoś chce. I najpewniej jest to coś więcej, niż platoniczna relacja.

"Nie sądzę, żebyś musiała przyjmować punkt widzenia tej osoby. Nie zyskasz na tym nic poza nostalgią i rozżaleniem. Czy możesz wyobrażać sobie, że przebywasz z tym facetem i mówisz o nowym facecie, z którym spotkałaś się w tym tygodniu? Jeśli nie - niezależnie od tego, jak się czujesz w tej sytuacji - to utrzymanie przyjaźni prawdopodobnie nie pomoże nikomu" - wyjaśnia.

RadioZET.pl/BusinessInsider/SA

Oceń