Teraz gramy

Kto wymyślił termin "feminizm"? Oto nieznane fakty dotyczące Dnia Kobiet

07.03.2019 16:42

8 marca swoje święto obchodzą kobiety na całym świecie. Jak się okazuje Dzień Kobiet wiele lat temu obchodzony był w zupełnie innym terminie, a termin "feminizm" nie został wymyślony przez kobietę. O mało znanych faktach na temat tego święta opowiada Ewelina Kostrzewska z wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Dzień Kobiet fot. Schutterstock

Nieznane fakty o Dniu Kobiet

Dzień Kobiet obchodzony jest co roku 8 marca. Pierwszy Dzień Kobiet świętowany był 28 lutego 1909 roku. Jak wyjaśnia Ewelina Kostrzewska z Uniwersytetu Łódzkiego, pierwowzoru tego dnia, można doszukiwać się w czasach antycznych. - W starożytnym Rzymie obchodzono święto, nazywane Matronaliami. W czasie tego święta doceniano kobiety, które były żonami. Mężowie w tym dniu obdarowywali swoje małżonki prezentami i spełniali ich życzenia.  Kostrzewska dodaje też, że 8 marca nie zawsze obchodzony był w tym dniu. - Początki tego święta wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tam po raz pierwszy zorganizowano Dzień Kobiet, nawiązujący do wydarzeń z 1857 roku, kiedy to w pożarze fabryki zginęło ponad sto kobiet.

Feminizm to termin wymyślony przez mężczyznę

Jak dodaje, 1910 rok to moment, kiedy w Kopenhadze podczas zjazdu międzynarodówki, ustalono Światowy Dzień Kobiet, nie wyznaczając jego dokładnej daty. Feminizm z kolei został wprowadzony do społecznego obiegu w XIX wieku. - Osobą, która ukuła ten termin był mężczyzna, Charles Fourier, socjalista utopijny. Feminizm jako ideologia domaga się emancypacji kobiet  i równouprawnienia płci. Takie też hasła głoszone były podczas Światowych Dni Kobiet, poczynając od początku XX wieku - podkreśla Ewelina Kostrzewska.

Zobaczcie, co jeszcze powiedziała o Dniu Kobiet.

Zagłosuj

Dostajesz prezenty z okazji Dnia Kobiet?

RadioZEt.pl/ SW

Oceń