Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kto wymyślił termin "feminizm"? Oto nieznane fakty dotyczące Dnia Kobiet

07.03.2019 16:42

8 marca swoje święto obchodzą kobiety na całym świecie. Jak się okazuje Dzień Kobiet wiele lat temu obchodzony był w zupełnie innym terminie, a termin "feminizm" nie został wymyślony przez kobietę. O mało znanych faktach na temat tego święta opowiada Ewelina Kostrzewska z wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Dzień Kobiet fot. Schutterstock

Nieznane fakty o Dniu Kobiet

Dzień Kobiet obchodzony jest co roku 8 marca. Pierwszy Dzień Kobiet świętowany był 28 lutego 1909 roku. Jak wyjaśnia Ewelina Kostrzewska z Uniwersytetu Łódzkiego, pierwowzoru tego dnia, można doszukiwać się w czasach antycznych. - W starożytnym Rzymie obchodzono święto, nazywane Matronaliami. W czasie tego święta doceniano kobiety, które były żonami. Mężowie w tym dniu obdarowywali swoje małżonki prezentami i spełniali ich życzenia.  Kostrzewska dodaje też, że 8 marca nie zawsze obchodzony był w tym dniu. - Początki tego święta wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tam po raz pierwszy zorganizowano Dzień Kobiet, nawiązujący do wydarzeń z 1857 roku, kiedy to w pożarze fabryki zginęło ponad sto kobiet.

Feminizm to termin wymyślony przez mężczyznę

Jak dodaje, 1910 rok to moment, kiedy w Kopenhadze podczas zjazdu międzynarodówki, ustalono Światowy Dzień Kobiet, nie wyznaczając jego dokładnej daty. Feminizm z kolei został wprowadzony do społecznego obiegu w XIX wieku. - Osobą, która ukuła ten termin był mężczyzna, Charles Fourier, socjalista utopijny. Feminizm jako ideologia domaga się emancypacji kobiet  i równouprawnienia płci. Takie też hasła głoszone były podczas Światowych Dni Kobiet, poczynając od początku XX wieku - podkreśla Ewelina Kostrzewska.

Zobaczcie, co jeszcze powiedziała o Dniu Kobiet.

Zagłosuj

Dostajesz prezenty z okazji Dnia Kobiet?

RadioZEt.pl/ SW

Oceń