Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Norwegia pierwszym skandynawskim krajem, który dekryminalizuje narkotyki

19.12.2017 16:06

Przełomowa decyzja norweskich władz: cztery z dziewięciu partii głosowały za dekryminalizacją narkotyków. Co to oznacza?

narkotyki fot. Pixabay

Dekryminalizacja to nic innego jak uznanie, że dany czyn nie jest już przestępstwem. Oznacza to, że uzależnieni nie będą już traktowani jak przestępcy, tylko jak osoby, które potrzebują leczenia. Zamiast dawania im wyroków, będzie się ich kierować na odwyk. Norwegia jest pierwszym skandynawskim krajem, który podjął decyzję o dekryminalizacji narkotyków.

Norweski Komitet ds. Zdrowia po niedawnej wizycie w Portugalii, gdzie wdrożony jest już program dekryminalizacji, postanowił podobne rozwiązania wprowadzić także w Norwegii. Dekryminalizacja nie jest równoznaczna z tym, że posiadanie i zażywanie narkotyków jest legalne, jednak jest to zmiana w podejściu do uzależnionych - informuje Independent.

Nicolas Wilkinson, szef Socjalistycznej Partii Lewicy, powiedział: "To początek wielkiej reformy. Teraz poczyniono duży wysiłek, aby zmienić system kar na system pomocy". Sveinung Stensland, zastępca przewodniczącego Komitetu, dodał: "Zmiana zajmie trochę czasu, ale oznacza zmianę wizji. Ci, którzy mają problem z nadużywaniem narkotyków, powinni być traktowani jak chorzy, a nie jak przestępcy z klasycznymi sankcjami, takimi jak grzywny czy więzienie".

Portugalia zdekryminalizowała narkotyki w 2001 roku. Od tamtej pory uzależnieni zamiast do więzienia trafiają na terapię i pod opiekę socjalną. Tak jak w modelu, który wkrótce zacznie obowiązywać w Norwegii, narkotyki i ich używanie są nadal nielegalne, jednak osoby złapane na posiadaniu niewielkich ilości substancji nie będą z góry traktowani jak przestępcy. Narkotyki zostaną skonfiskowane, a ich posiadacz zostanie przesłuchany przez pracownika socjalnego, psychiatrę i prawnika.

Istnieje możliwość ukarania grzywną, zakazem podróżowania, czy uchyleniem licencji zawodowych. Uzależniony zostanie skierowany na odwyk i przekazany pod opiekę służb socjalnych.

RadioZET.pl/independent.co.uk/metro.co.uk/SA

Oceń