Nosisz odsłonięte kostki jesienią? Czy to może być niebezpieczne?

05.10.2018 12:52

Od kilku sezonów panuje moda na podwinięte nogawki. Odkryte kostki nosimy niezależnie od sezonu, stąd nie dziwią, „świecąc” na ulicach nawet w okresie jesienno-zimowym. Czy może to mieć fatalne konsekwencje zdrowotne?

podwijanie nogawek zimą fot. Instagram

Moda na pinroll panuje od kilku dobrych sezonów. Początkowo widok podwiniętych nogawek spodni późną jesienią czy zimą budził zdziwienie osób mniej zainteresowanych trendami. Dziś stało się to na tyle popularne, że nikogo nie zaskakują odsłonięte kostki, których samo oglądanie przyprawia niektórych o dreszcze. Moda modą, ale co ze zdrowiem?

Czy noszenie odsłoniętych kostek jest zdrowe?

Pamiętamy modę sprzed kilkunastu lat na krótkie dziewczęce zimowe kurtki, na które każda matka reagowała komentarzem o przeziębieniu nerek. Teraz są odsłonięte kostki. Moda pozostaje modą i rządzi się własnymi prawami. A na pewno jej wielbiciele nie biorą pod uwagę innych aspektów, która mogą się z nią wiązać. Na przykład tych zdrowotnych. Jak to jest z odsłoniętymi kostkami?

Dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej w rozmowie z serwisem Noizz.pl informuje o możliwych konsekwencjach zdrowotnych mody na pinroll.

Można nabawić się reumatyzmu?

Zdaniem Grzesiowskiego odkryte kostki nie muszą wcale od razu prowadzić do reumatyzmu czy zwyrodnienia stawów. Przyznaje, że nie ma na ten temat badań, więc wiązanie tych dwóch spraw to czysta spekulacja. Doktor nauk medycznych przyznaje jednak, że choć prawdą jest, że nie grozi nam od razu choroba reumatyczna, to jednak narażamy się w ten sposób na niepotrzebne infekcje.

– Reakcją obronną naszego organizmu przed wychłodzeniem jest odczuwanie zimna. Organizm daje nam sygnał, że czas się schronić lub okryć, bo inaczej jest duża szansa na złapanie infekcji – cytuje eksperta Noizz. Grzesiowski dodaje też, że również z odczuwaniem zimna u ludzi jest różnie, zatem jednej osobie wydawać się może bardzo zimno, kiedy inna nadal odczuwać będzie komfort cieplny.

Podsumowując: pinroll nie taki straszny, jak go malują.

RadioZET.pl/Noizz/SA

Oceń