Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Michał Korościel
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

O której godzinie jesteśmy najbardziej produktywni w pracy?

11.07.2017 12:43
xxx zet

Od dawna wiadomo, że nasza produktywność i koncentracja zmienia się z biegiem dnia. Tymczasem specjaliści od zarządzania czasem radzą, by swój dzień w pracy organizować w bardzo określony sposób i na najważniejsze zadania przeznaczać jedną, określoną godzinę dnia.

O której jesteśmy najbardziej produktywni? fot. sxc.hu

Wiele osób będąc w pracy cierpi na poczucie niedoczasu. Stale poświęcają uwagę różnym obowiązkom, a ostatecznie okazuje się, że ważne rzeczy nie zostały zrobione. Jak temu zaradzić? Specjaliści od planowania czasu uważają, że może to być rezultatem skoncentrowania się na niewłaściwych zadaniach w czasie, kiedy nasz mózg jest najbardziej produktywny. Innymi słowy, jeśli najtrudniejsze i najbardziej wymagające cele zrealizujemy wtedy, kiedy nasz mózg działa na najwyższych obrotach, to pozostałą część dnia będziemy mogli poświęcić na sprawy mniej istotne, łatwiejsze, które są do wykonania nawet wtedy, kiedy jesteśmy bardziej rozkojarzeni.

Kiedy zatem jesteśmy najbardziej produktywni w pracy? Zdaniem psychologa Dana Ariely'ego, autora wielu książek z zakresu psychologii, nasz mózg pracuje najlepiej przez dwie godziny po przebudzeniu. Dlatego pojawiając się rano w biurze, to właśnie wtedy powinniśmy skoncentrować się na tych najtrudniejszych zadaniach. Jak to zrobić, kiedy wszystko jest na "ASAP"? Tu warto skorzystać z innej znanej metody: dokonać selekcji obowiązków zgodnie z ich ważnością i pilnością, ale mając na uwadze to, co może sprawiać nam największą trudność. W ten sposób sprawniej "odkopiemy" się z góry zadań, a nasz dzień pracy będzie bardziej harmonijny i zorganizowany.

RadioZET.pl/businessinsider.com.pl/SA

Oceń