Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

O której jest najlepsza pora na kawę? Naukowcy ocenili

19.12.2017 12:10

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez rytuału, jakim jest poranna filiżanka kawy. Niektórzy piją ją przed południem, a są tacy, co nawet wieczorem nie stronią od "małej czarnej". Tymczasem naukowcy przyjrzeli się zwyczajowi picia kawy i oszacowali, kiedy najlepiej ją pić.

o której pić kawę fot. Pixabay

Która pora dnia jest najlepsza na kawę? Niektórzy od razu powiedzą: tak szybko, jak to możliwe. Rzeczywiście, większość nałogowych kawoszy sięga po nią już na krótko po przebudzeniu. Tuż po wstaniu nastawia ekspres, albo chwyta kawę "to go" w drodze do pracy. To niestety nie jest zbyt dobre wyjście.

Amerykański neurolog i autor wielu książek z zakresu neurologii, Steven Miller, znalazł odpowiedź na pytanie o to, kiedy najlepiej pić kawę - a dokładnie mówiąc, kiedy na pewno nie warto jej pić. Jak wyjaśnia, pomiędzy 8 a 9 rano nasz mózg produkuje najwięcej kortyzolu, który odpowiedzialny jest za pobudzenie organizmu. O tej porze i tak jesteśmy naturalnie pobudzeni, wykazujemy największą czujność i zdolności do skupienia.

Miller przypomina, że jedną z zasad farmakologii jest podawanie leku wtedy, kiedy to potrzebne. Zatem jeśli kofeina ma być lekiem na naszą senność, to powinniśmy ją przyjmować w chwilach, kiedy organizm tego potrzebuje. Siłą rzeczy więc czas poranny, kiedy jesteśmy najbardziej pobudzeni, nie jest najlepszy. Picie kawy tuż po przebudzeniu sprawia, że organizm przyzwyczaja się i nie reaguje na kofeinę tak, jak wcześniej.

Zatem najlepszą porą na kawę są godziny pomiędzy ok. 9:30 a 11:30. Pomiędzy południem a godziną 13:00 oraz między 17:30 a 18:30 poziom kortyzolu ponownie wzrasta, więc picie kawy znów jest niewskazane.

RadioZET.pl/forbes.com/SA

Oceń