Odczuwasz jesienną deprechę? Oto 5 sposobów, by być produktywnym

30.10.2017 16:11

Większość z nas od czasu do czasu miewa gorsze dni. Jesienią jednak mogą być one częstsze. Deszczowa aura i chłód mogą potęgować przygnębienie i prowadzić do frustracji. Jeśli odczuwasz symptomy jesiennej deprechy, sprawdź, jak się przed tym uchronić. Oto 5 sposobów, które pomogą wykrzesać z siebie energię.

jesienna deprecha fot. Pixabay

Kiedy dopada nas przygnębienie, odczuwamy dyskomfort. Nic się nam nie chce, mamy problemy z koncentracją, czujemy się sfrustrowani albo leniwi. Często zdarza się to jesienią. Jak uporać się z gorszym samopoczuciem? Oto 5 rad Megan Bruneau -  terapeutki zdrowia psychicznego, autorki książek o tematyce psychologicznej i autorki magazynu Forbes.

1. Wyjdź na zewnątrz

Niezależnie od tego, jaka jest pogoda. Zmuś się do wyjścia, do wysiłku. Świat spod ciepłej kołdry może wydawać się złowrogi, ale nie pozwól sobie popaść w lenistwo. W takiej sytuacji wyjdź na zewnątrz i zobacz, wcale nie jest tak źle.

2. Wrzuć na luz

Gdybyś miał złamaną nogę to z pewnością nie narzucałbyś sobie szybkiego tempa. Dlaczego więc mając gorszy dzień chcesz wymagać od siebie zbyt wiele? Bruneau zaleca, by w "gorsze dni" nie stawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko. Jeśli funkcjonujesz 30 procent gorzej, to także tak tego dnia może wyglądać Twoja praca.

3. Bądź odpowiedzialny za swoje samopoczucie

To może być szczególnie trudne, kiedy masz gorszy dzień. Poszukaj wsparcia i motywacji u innych - spotkaj się z przyjaciółmi. Nawet jeśli nie masz ochoty przebywać z innymi i najchętniej zaszyłbyś się u siebie, znajdź czas dla znajomych.

4. Okaż sobie współczucie i zaopiekuj się sobą

Zawsze dobrze znaleźć czas na własne pasje, hobby. Zrób coś dla siebie, coś, co poprawi Ci nastrój. Zmuś się do aktywności - od dawna wiadomo, że ta ma pozytywny wpływ na nastrój. Zafunduj sobie endorfinową bombę.

5. Jeśli złe samopoczucie się przedłuża zgłoś się po pomoc

Pamiętaj, że niekiedy może się okazać, że potrzebujesz wsparcia specjalisty, który obiektywnie popatrzy na Twoje problemy. Nie obawiaj się wtedy zgłosić po pomoc.

Oceń