Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Odnaleziono butelkę z listem wyrzuconą do wody 132 lata temu

07.03.2018 13:56

Na jednej z australijskich plaż odnaleziono butelkę z listem, który — jak się okazało — jest najstarszą jak dotąd odnalezioną taką przesyłką. Został wyrzucony do wody 132 lata temu.

Najstarszy list w butelce fot. screen YT

XIX-wieczna butelka po ginie została odnaleziona na wschodnim wybrzeżu Australii po 132 latach dryfowania. List, który się w niej znajdował, zawierał notatkę przygotowaną w ramach niemieckiego eksperymentu dotyczącego prądów oceanicznych. „Przesyłka” nadana została z niemieckiego statku „Paula” 12 czerwca 1886 roku. Statek znajdował się wtedy w odległości około 950 kilometrów od australijskiego brzegu. Jak głosi notka, „Paula” wypłynęła z portu w Cardiff w Wielkiej Brytanii, a zacumowała w Makassar w Indonezji.

Butelkę z listem odnalazła Tonya Illman. Kobieta udała się na spacer po plaży na wysokości wyspy Wedge, gdzie natknęła się na nietypowe znalezisko tkwiące w piasku. Nie spodziewała się, że przedmiot okaże się tak interesujący. „Wyglądało to na piękną, starą butelkę, więc pomyślałam, że będzie świetnie wyglądało na moim regale na książki” — powiedziała Illman. Kobieta zabrała butelkę do domu, gdzie okazało się, że wewnątrz znajduje się rulon papieru. List był wilgotny i owinięty sznurkiem. Po osuszeniu Illman zdecydowała się go otworzyć. Okazało się, że jest to formularz w języku niemieckim z bardzo słabo widocznym odręcznym pismem.

Zdaniem badaczy butelka mogła tkwić w tym miejscu już nawet od roku, ale była przysypana warstwą piasku, który uchronił ją przed porwaniem przez wodę, co mogłoby sprawić, że czekałaby na wyłowienie przez człowieka przez kolejne dziesiątki lat.

W okresie od 1864 do 1933 roku niemieckie statki wyrzuciły tysiące butelek z taką samą treścią zawierającą datę zrzucenia, nazwę statku i portu macierzystego, a także trasę i współrzędne geograficzne miejsca wyrzucenia butelki.

Jak do tej pory najstarszy list w butelce, który został odnaleziony, liczył 108 lat.

RadioZET.pl/dailymail.co.uk/SA

Oceń