Ogórki małosolne: przepis babci na najlepsze małosolne w zalewie i bez wody

04.07.2018 12:37

Przepisy na ogórki małosolne w każdym sezonie ogórkowym są pilnie poszukiwane. Jak zrobić małosolne? Jak przygotować dobrą zalewę – ile soli na litr wody? To podstawowe pytania, na które odpowiedź znajdziesz poniżej. A na dokładkę trzy świetne i proste receptury.

Ogórki małosolne: zalewa, jaka sól przepis fot. Instagram/mrs.mpol

Jak zrobić ogórki małosolne? Ten prosty przepis jest w sezonie ogórkowym niezwykle poszukiwany w sieci. Choć małosolne są bardzo popularne i wiele osób robi je w swoim domu regularnie, to jednak często fani mają problem z przygotowaniem odpowiedniej zalewy czy dopasowaniem przypraw. Receptur na małosolne jest wiele. Duże zainteresowanie budzą stare „przepisy babci” na ogórki małosolne – a więc te klasyczne, w zalewie. Modne od niedawna są również te przyrządzane bez zalewy. Jak je przygotować? Ile soli na litr wody? Odkrywamy wszystkie tajemnice i najlepsze przepisy na ogórki.

Makaron z truskawkami - PRZEPIS. Co zrobić z truskawek na obiad i na kolację?

Ogórki małosolne: wartości odżywcze i witaminy

Sezon ogórkowy w pełni. Warto z niego skorzystać, robiąc własne ogórki małosolne. Są one nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe. O tym, że jest to polskie „superfood”, pisaliśmy już wcześniej w dziale Zdrowie.

Ogórki kiszone i małosolne: dlaczego warto je jeść?

Po pierwsze, małosolne są naturalnym probiotykiem. Zawierają bakterie kwasu mlekowego, które świetnie uzupełniają florę jelitową, poprawiają trawienie i ułatwiają wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Po drugie, wzmacniają układ odpornościowy – tak jak probiotyki w tabletkach, które często przyjmuje się podczas antybiotykoterapii, tylko są smaczne, a do tego dużo tańsze. To chyba najlepsze powody, by zacząć je jeść.

Ogórki małosolne: przepis babci

Wielu internautów poszukuje najbardziej klasycznych przepisów na ogórki małosolne w zalewie. Aby je zrobić, potrzeba (poza ogórkami – 1.5 kilograma) półtora litra wody (6 szklanek), 1,5-2 łyżki soli, pęczek dojrzałego, zielonego kopru wraz z nasionami, korzeń oraz liść chrzanu, kilka ząbków czosnku i 2-3 listki wiśniowe.

Zasada przygotowania jest prosta: ogórki myjemy, sól rozpuszczamy w wodzie, dobrze mieszamy, następnie na dnie naczynia – glinianego lub szklanego – układamy część kopru. Następnie wkładamy ogórki, wrzucamy przekrojone wzdłuż ząbki czosnku. Układamy chrzan oraz listki wiśniowe. Wszystko przykrywamy pozostałymi baldachimami kopru i liściem chrzanu. Na koniec zalewamy i przykrywamy ściereczką. Ogórki małosolne są odpowiednie do spożycia w bardzo krótkim czasie. To, kiedy chcemy ich spróbować, zależy tylko od naszego gustu. Jednym odpowiada smak już w pierwszym dniu po przygotowaniu, choć zwykle dobre są około 3-4 dnia.

Ogórki małosolne bez wody – jak je zrobić?

Jednym z ostatnich hitów kulinarnych są małosolne bez zalewy – czyli na sucho. Są one delikatniejsze w smaku, bardziej chrupiące i przede wszystkim nie tracą swojego koloru. Ich przygotowanie pod względem przepisu nie różni się bardzo od tradycyjnego. Po prostu nie przygotowujemy zalewy.

Ogórki, zamiast w szklanym czy glinianym naczyniu, umieszczamy w foliowym woreczku. Dodajemy drobno pokrojone przyprawy – korzeń chrzanu, ząbki czosnku, pokruszone liście laurowe, lekko zgniecione ziarenka ziela angielskiego, liść chrzanu – oraz inne przyprawy, które nam odpowiadają, jak liść wiśni czy porzeczki. Wszystko równomiernie oprószamy solą. Zawiązujemy woreczek i potrząsamy zawartością, by wszystko dokładnie się wymieszało. Uważajmy, by nie zrobić w woreczku dziury! Tak przygotowane na około 4 godziny wkładamy do lodówki, następnie przekładamy do temperatury pokojowej na minimum 20 godzin, jednak nie przekraczamy dwóch dób. Po otwarciu należy przechowywać je w lodówce.

Zalewa do ogórków małosolnych: ile soli? Zimna czy ciepła woda?

Tajemnicą klasycznych ogórków małosolnych jest ich zalewa. To od niej głównie zależeć będzie smak gotowej potrawy. Jest bardzo wiele przepisów, w których ilość soli wynosi np. 1,5 łyżki na około 1,5 litra wody. Ale są takie, gdzie proponuje się 2 łyżki na 1,5 litra płynu. To, ile soli użyjemy, zależy od naszego upodobania. Jeśli preferujemy dania bardziej słone, możemy dać soli nieco więcej. Musimy jednak pamiętać, że nie można dodać jej zbyt mało, bo wspomaga ona proces kiszenia.

Drugą kwestią, na której odpowiedź często poszukiwana jest w Internecie, jest to, jaką wodę wykorzystać w zalewie małosolnych: zimną czy ciepłą. A może chłodną, przegotowaną? Niektórzy są zdania, że zalewa z gorącej wody przyspiesza kiszenie i sprawia, że ogórki są bardziej aromatyczne. W rzeczywistości specjaliści gastronomii radzą, by używać wody zimnej lub w temperaturze pokojowej. Podstawą tego twierdzenia jest fakt, że przygotowanie dań polega przede wszystkim na zachowaniu ich struktury. Stąd to właśnie zimna/chłodna zalewa jest wskazana. Jeśli jednak decydujemy się na gorącą – pamiętajmy o zmniejszeniu ilości przypraw, gdyż smak będzie zbyt intensywny.

Jaka sól do małosolnych?

Jednym z nurtujących pytań jest to, jaką sól stosować do przygotowania zalewy do ogórków małosolnych. Choć sama sól nie bierze udziału w procesie fermentacji, to jednak stwarza właściwe środowisko dla bakterii mlekowych odpowiedzialnych za kiszenie. Na rynku jest wiele dostępnych rodzajów soli. Kamienna, morska, himalajska... Klasyczne przepisy zawsze polecają sól kamienną jako najczystszą, bo pochodzącą z najstarszych złóż. Z kolei sól morska – ze względu na wysokie zanieczyszczenie wód – jest odradzana. W zasadzie wybrać można dowolną sól, np. himalajską, najlepiej jednak, by była to sól niejodowana, gdyż jod hamuje proces fermentacji.

Z jakich ogórków robić małosolne?

Ostatnim ważnym pytaniem jest to, jakie ogórki do małosolnych wybrać. Oczywiście należy wybierać młode ogórki gruntowe, o delikatnej skórce. Te łatwo poddają się fermentacji. Przed kiszeniem należy je dokładnie umyć, można też przez kilka godzin pomoczyć je w wodzie, przez co zrobią się delikatniejsze.

A wy robiliście już swoje ogórki małosolne?

RadioZET.pl/SA

Oceń
Tagi