Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Oskar Fischinger: Google Doodle na rocznicę urodzin animatora

22.06.2017 09:00

Google uczciło Oskara Fischingera. 22 czerwca, w 117 rocznicę urodzin znanego animatora, pojawiło się wyjątkowe Google Doodle, przy pomocy którego możesz skomponować własną piosenkę. Przypominamy, kim był Oskar Fischinger, i podpowiadamy jak stworzyć własną kompozycję.

Oskar Fishinger: Google Doodle fot. By Firerproofman - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Oskar Fischinger, bohater Google Doodle, urodził się w 1900 roku. Był artystą, muzykiem, kompozytorem i animatorem. Zasłynął tworzeniem wspaniałych animacji na wiele lat przed pojawieniem się techniki komputerowej. Każdą klatkę animacji wykonywał sam, a stworzenie pełnego projektu niekiedy zajmowało mu kilka lat. Animacje synchronizował z muzyką, bo "Muzyka to nie tylko świat dźwięków. Istnieje też muzyka, która ożywia świat obrazów". To słowa Fischingera, którymi dziś wita nas Google po kliknięciu w rysunek na stronie startowej wyszukiwarki.

Jak komponować na Google Doodle?

Jak każde Google Doodle, tak i to na rocznicę urodzin Oskara Fischingera jest bardzo intuicyjne. Najpierw należy kliknąć w animację, która pojawia się na głównej stronie. Zobaczymy wtedy powitalny cytat z 1951 roku. Następnie pojawia się prosta informacja: "Kliknij, aby stworzyć własną kompozycję muzyki wizualnej". Zatem klikamy. U dołu i u góry strony widoczne są mini-panele nawigacyjne. Na górnym możemy zmieniać instrument - do wyboru są cztery. W dolnym panelu możemy wyczyścić aktualne dźwięki, nadać brzmieniu różne efekty oraz zmienić ustawienia kompozycji: tempo, echo czy tonację.

Tak wygląda kompozycja, stworzona w redakcji RadioZET.pl:

1

A Wy już próbowaliście? To naprawdę świetna zabawa dla każdego!

RadioZET.pl/SA

Oceń