Zamknij

Ostrzeżenie naukowców: nie mów dziecku, że jest mądre

Redakcja
14.09.2017 14:46
nie mów dziecku, że jest mądre
fot. Pixabay

Wydaje się sprawą oczywistą, że dzieci należy w różnych kwestiach chwalić. Okazuje się jednak, że to nie zawsze popłaca. Badacze z Kanady, USA i Chin ostrzegają, że zapewnianie dzieci o ich mądrości może mieć na nie zły wpływ.

Zagłosuj

Czy chwalisz swoje dzieci?

Liczba głosów:

Jak twierdzi prof. Kang Lee z Ontario Institute for Studies in Education przy University of Toronto, źle stosowane pochwały mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Większość rodziców stosuje je, by nagrodzić swoje dziecko. Jeśli jednak rodzic chwali nieumiejętnie, może skłonić swoje pociechy do nieuczciwości. Za tym zaskakującym wnioskiem stoją badania, przeprowadzone na grupie dzieci w wieku 3 i 5 lat.

Jak wyglądały badania?

Maluchy brały udział w zgadywance i te z nich, które osiągały dobre wyniki, były chwalone na dwa sposoby: mówiono im, że są mądre lub informowano je, że świetnie się spisały. W drugiej części eksperymentu dzieci bawiły się już same (wcześniej obecni byli badacze), a ich zachowania rejestrowała ukryta kamera. Okazało się, że te, którym mówiono, że są mądre, częściej oszukiwały, niż te, które chwalono za konkretne osiągnięcia. Opisane badania potwierdziły wcześniejsze eksperymenty, w których badacze dowodzili, że uważanie dzieci za mądre zwiększa ich skłonność do oszukiwania.

Z czego to wynika? Jak twierdzą naukowcy, czynnikiem, który popycha dzieci do nieuczciwości jest... presja. Dziecko, które jest chwalone, które rodzic uważa za mądre, jest w stanie grać nieczysto, tylko dlatego, że chce lepiej wypaść lub boi się, że rodzic zmieni o nim zdanie.

Chwalić trzeba umieć

Prof. Kang Lee wyjaśnia, że ważny jest sposób chwalenia dziecka. Jeśli mówimy mu, że jest mądre, dajemy mu do zrozumienia, że oczekujemy od niego mądrości w każdej sytuacji. Jeśli jednak pochwały dotyczą konkretnych sytuacji, dziecko nie czuje się zobligowane do "trzymania poziomu". I właśnie takie chwalenie jest poprawne i przynosi pozytywne skutki.

RadioZET.pl/eurekalert.org/SA