Zamknij

Oto kraj, w którym istnieje nakaz serwowania wegańskich posiłków

Redakcja
11.01.2018 15:16
weganizm
fot. Pixabay

Weganie łatwego życia nie mają. Nie wiedzieć czemu, w restauracjach tak mało jest posiłków nieopartych na mięsie - a co dopiero powiedzieć o tych bez użycia składników odzwierzęcych. Na szczęście jest kraj, w którym wprowadzono nakaz serwowania posiłków dla roślinożerców.

Podczas gdy we Włoszech debatowano nad delegalizacją weganizmu jako opcji żywieniowej dla dzieci poniżej czwartego roku życia, w innym kraju władze zaczęły szukać rozwiązania dla wegan, którzy często nie mogą znaleźć żadnego odpowiedniego dla siebie dania. Mowa o Portugalii, gdzie już od blisko roku istnieje obowiązek serwowania także dań wegańskich we wszystkich placówkach i budynkach publicznych. Mowa o szkłach, szpitalach, więzieniach i stołówkach. Jest to pierwsze państwo, które zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Choć nakaz nie dotyczy prywatnych punktów i lokali gastronomicznych, jak restauracje czy kluby, z pewnością jest bardzo dużym krokiem w kierunku budowania świadomości weganizmu oraz równości wegan w tym oczywistym - zdawałoby się - aspekcie, jakim jest żywienie.

Pierwsze projekty tego rozwiązania pojawiały się już w 2015 roku, a ostatecznie zostało ono przyjęte w marcu 2017 roku. Były to przełomowe przepisy, które jako pierwsze w ogóle uwzględniają prawo do wegańskiego odżywiania się. Co ciekawe, nad podobnymi regulacjami zastanawia się także Wielka Brytania.

Jak wskazują inicjatorzy zmian w Portugalii, dużą trudność podczas wprowadzania ich w życie sprawia brak edukacji pracowników placówek publicznych pod kątem tego, czym jest weganizm. Ale to nie dziwi, skoro współcześnie nadal panuje m.in. przekonanie o tym, że ryba to nie mięso.

RadioZET.pl/SA