Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Oto najczęściej kupowana zabawka w Polsce. Znalazłeś ją pod choinką?

25.12.2017 11:29
xxx zet

Klocki – to najpopularniejsze zabawki, które są kupowane w naszym kraju. Na drugim miejscu są zabawki z kategorii sport i rekreacja, a na trzecim pojazdy dla dzieci. Firma badawcza RMD Research szacuje, iż polski rynek zabawek warty jest rocznie ok. 3 mld zł.

Oto najczęściej kupowana zabawka w Polsce. Znalazłeś ją pod choinką? fot. Pixabay

Firma RMD Research jako jedyna w Polsce bada rynek zabawek na podstawie danych pozyskiwanych z dużych sieci handlowych.

Jak powiedział w rozmowie z PAP kierownik do spraw rozwoju w firmie RMD Research Paweł Szmidt, w naszym kraju wśród kategorii zabawek najwięcej wydajemy na klocki - mają one ok. 20 proc. udziału wartościowego w badanym rynku. - Od początku tego roku do końca listopada segment klocków wzrósł o ok. 3 proc., jeśli chodzi o wartość sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym – dodał.

Drugim segmentem na tym rynku jest kategoria sport i rekreacja. - Do tej kategorii zaliczamy m.in. takie zabawki jak hulajnogi, baseny czy trampoliny. Trzecią kategorią, która ma ok. 13 proc. udział w rynku są pojazdy dla dzieci – zaznaczył Szmidt.

Natomiast najmniejszą częścią w badanej kategorii zabawek w naszym kraju są puzzle, które - jak powiedział Szmidt - zajmują ok. 2 proc. rynku.

Jak wynika z danych RMD Research, ceny zabawek w naszym kraju wzrosły w obecnym roku (od stycznia do końca listopada) o ok. 2 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ub.

Według Szmidta klienci coraz chętniej, zamiast w sklepie, kupują zabawki w internecie. Zastrzegł przy tym, że bardzo trudno określić dokładną wielkość sprzedaży zabawek tą drogą. - Szacujemy, że rynek zabawek tylko na platformie Allegro wart jest powyżej 500 mln zł i rośnie – stwierdził.

Zdaniem Szmidta, ze względu na znaczącą część importu wartość rynku zabawek w naszym kraju jest uzależniona od kursu walut, głównie dolara.

- Drugim czynnikiem wpływającym na ten rynek jest liczba dzieci. Obecnie mamy, jak podaje GUS, nieduży, ale jednak wzrost liczby urodzin. Biorąc pod uwagę mocną złotówkę i wzrost urodzin - w 2018 należy spodziewać się większej liczby sprzedanych zabawek – powiedział Szmidt.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń