Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pamiętacie zagadkę tej sukienki? Naukowcy mają nowe wyjaśnienie

12.04.2017 13:19

Jakiego koloru jest sukienka? Takie pytanie zadawały sobie miliony internautów na całym świecie, widząc złoto-białą/niebiesko-czarną sukienkę. Jedni z nas widzieli pierwszą, inni drugą wersję. Choć już na ten temat zostało powiedziane niemal wszystko, to teraz naukowcy znaleźli nowe wyjaśnienie tego fenomenu.

jakiego koloru jest sukienka fot. screen

Minęły już ponad dwa lata, od kiedy świat oszalał na punkcie jednej sukienki - a dokładnie mówiąc jej kolorów. Na Twitterze pojawiło się zdjęcie sukni w paski, w kolorze... no właśnie - jedni widzieli złoto-białą kreację, inni niebiesko-czarną. Jeszcze inni widzieli ją raz tak, raz tak. I tak rozpoczął się spór, w którym internauci dowodzili, jakiego koloru jest ta sukienka. Bo jak to możliwe, by dwie osoby patrzyły na to samo zdjęcie, na tym samym monitorze, w tej samej chwili, i by widziały sukienkę w różnych kolorach?

W dyskusji głos zabrali oczywiście także specjaliści, a artykuły na temat sukienki ukazały się nawet w różnych pismach naukowych. Fenomen tłumaczono na wiele sposobów - m.in. zjawiskiem dostosowywania barw. Sednem sprawy jest to, że wszystko zależy od interpretacji mózgu. Jeśli mózg jednej osoby interpretował światło padające na sukienkę jako sztuczne, to wówczas wydawało się, że suknia ma paski niebiesko-czarne. Z kolei jeśli mózg brał światło za naturalne, to sukienka miała kolor złoto-biały.

W ten sposób wytłumaczono zasadę powstawania tego zjawiska. Nadal jednak nie zostało wyjaśnione to, dlaczego mózgi różnią się w interpretacji światła, które pada na sukienkę. Tym postanowił zająć się neuropsycholog Pascal Wallisch. Badacz właśnie opublikował na łamach pisma The Association for Research in Vision and Ophthalmology wyniki swoich badań, przeprowadzonych na grupie ponad 13 tysięcy osób. Wallisch potwierdza jedną z wcześniejszych hipotez, stawianą m.in. przez doktora Bevila Conwaya z Wellesley College w USA, który dowodził, że interpretacja mózgu zależy od tego, jakie są nasze przyzwyczajenia, związane m.in. ze snem. To, jak często przesiadujemy po nocach lub czy lubimy wstawać wcześnie rano, ma wpływ na nasz mózg. Dlatego osoby, które wcześnie wstają, częściej widzą suknię jako złoto-białą, a ci, którzy późno chodzą spać - niebiesko-czarną.

Jednak Wallisch dodaje, że zależność ta nie może całkowicie tłumaczyć różnych interpretacji mózgu. Wyjaśnia też, że tylko częściowo są one spowodowane genetycznymi różnicami pomiędzy ludźmi.

Cóż - nadal nie jest to całkowite wyjaśnienie "fenomenu sukienki" z 2015 roku, ale zdaje się, że naukowcy są coraz bliżej odkrycia zagadki. Przedstawiciele środowisk naukowych są zdania, że badania Pascala Wallischa są pierwszymi tak obszernymi analizami problemu, które przybliżają wytłumaczenie zagadek działania ludzkiego mózgu.

RadioZET.pl/arvojournals.org/AS

Oceń
Tagi