Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polacy pokochali ten alkohol. Szczególnie jeden rodzaj!

20.01.2018 12:05
xxx zet

''W ubiegłym roku wypiliśmy wina za 2,5 mld złotych - pisze portal wyborcza.biz. Wśród Polaków wzrosła świadomość zdrowego trybu życia, dlatego zamiast picia wódki, chętniej sięgamy po lampkę wina. 

Polacy pokochali ten alkohol. Szczególnie jeden rodzaj! fot. Pixabay
Zagłosuj

Czy pijesz wino?

– Szacuję, że w 2017 roku cały rynek wina przekroczył 2,5 mld zł. To wzrost o jakieś 6 punktów procentowych w porównaniu z 2016 – mówi Robert Ogór, prezes Ambry, największego w Polsce producenta, importera i dystrybutora win.

Skąd nagła zmiana preferencji alkoholowych wśród Polaków? Może to wynikać z chęci prowadzenia zdrowego trybu życia. Czasy, w których upijaliśmy się do nieprzytomności przemijają. Pije się po to, by miło porozmawiać i przyjemnie spędzić czas. Wino kupują coraz częściej kobiety.

– Wreszcie wino jest kategorią awansu społecznego. Zresztą nie tylko w Polsce, ale w również w całej Europie Północnej. Jeśli ktoś je pije, to znaczy, że aspiruje do innej klasy społecznej. Albo przeniósł się do innej klasy społecznej – argumentuj Ogór.

W 2017 roku wzrosła – o ponad 10 punktów procentowych – sprzedaż win musujących, przede wszystkim prosecco. Oprócz sylwestra, ludzie chcą je pić wiosną oraz latem - pisze wyborcza.biz.

RadioZET.pl/wyborcza.biz/DG 

Oceń