Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ile Polacy wydają na alkohol? Oto konkretna liczba!

05.12.2017 08:35

Ile piją Polacy i jakie kwoty wydajemy na alkohol? Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości.

Ile Polacy wydają na alkohol? Oto konkretna liczba! fot. Pixabay

Zgodnie z najnowszymi badaniami Eurostatu mieszkańcy Unii Europejskiej wydają na alkohol średnio 1,6 procent budżetu całego gospodarstwa domowego.

Które narody wydają na alkohol najwięcej? W zestawieniu prym wiodą kraje bałtyckie (Estonia, Litwa i Łotwa), tuż za nim uplasowali się Polacy i Czesi, którzy na trunki z procentami przeznaczają około 3,6 procent budżetu.

W zeszłym roku gospodarstwa domowe UE przeznaczyły 1,6 procent swoich całkowitych wydatków na trunki, co oznacza łączne wydatki na kwotę 130 mld euro, czyli odpowiednik 0,9 procent PKB Unii Europejskiej. Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat suma ta przekracza 250 euro na mieszkańca UE – można przeczytać na Bankier.pl.

Polacy ze swoimi 3,6 procentami wydają na alkohol więc jeszcze ponad dwa razy więcej.

Trzeba jednak pamiętać, że ranking nie uwzględnia wydatków, które ponosimy w restauracjach czy pubach – chodzi jedynie o alkohol, który kupujemy w sklepach.

Według innego badania z zeszłego roku – 95 proc. dorosłych Polaków pije alkohol i prawie żaden z nich nie potrafi ocenić, w jakich dokładnie ilościach – wynika z badania pt. „Czego Polacy o alkoholu nie wiedzą?”.

RadioZET.pl/SI/bankier.pl

Oceń