Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Powstał pierwszy w Polsce butelkomat. Za każdą butelkę wydaje 10 groszy

18.04.2019 14:47

W Krakowie powstał pierwszy w Polsce butelkomat, który służy do skupu plastikowych butelek. Za każdą butelkę wydaje 10 groszy.

Powstał pierwszy w Polsce butelkomat. Za każdą butelkę wydaje 10 groszy fot. Instagram.com/ krakow_pl

Kraków walczy z plastikiem

Kraków walczy z plastikiem i właśnie stworzył własny plan ograniczenia tworzyw sztucznych na rzecz środowiska. Tydzień temu rada miasta przyjęła uchwałę „Kraków bez plastiku”, która ma na celu wyeliminowanie z ulic plastikowych odpadów – reklamówek oraz butelek.

W ramach tego planu jest postawienie butelkomatu do skupu plastiku. Pierwszą taką maszynę w Polsce zaprezentowano w środę, 17 kwietnia, w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Powstania Warszawskiego.

Mechanizm działania butelkomatu jest bardzo prosty. Mieszkańcy mogą do niego wrzucać zużyte plastikowe butelki. Za każdą otrzymują 10 groszy. Butelki poddawane są recyklingowi. Maszyna skupująca butelki to pomysł Radnego, Łukasza Wantucha, który przywiózł inspirację z wizyty w Berlinie. „W Berlinie nie widziałem żadnej plastikowej butelki na ulicy, żadnej. Jeżeli ktoś nawet je wyrzuca, to pojawia się bezdomny i je zabiera” – mówił Wantucha.

Do 2021 roku mają zniknąć plastikowe talerze i sztućće

Butelkomaty działają nie tylko w Berlinie, ale i również w kilku innych europejskich miastach. Radny Łukasz Wantuch za pierwsze 10 tysięcy butelek chce zapłacić z własnej kieszeni. Zapłaci za nie 1000 złotych. Warto dodać, że Parlament Europejski przyjął w marcu 2019 roku dyrektywę o zakazie sprzedaży jednorazowego plastiku. Do 2021 roku mają zniknąć m.in. plastikowe talerze, słomki, sztućce. Z kolei do 2029 roku wszystkie butelki będą musiały być wytwarzane w co najmniej 90 proc. z tworzywa pochodzącego z recyklingu.

Zagłosuj

Dbasz o środowisko?

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

RadioZEt.pl/rp.pl/ SW

Oceń
Tagi