Zamknij

Pracownicy polskiego sklepu IKEA nauczyli się języka migowego. Chcą obsługiwać niesłyszących

Sylwia Wamej
08.05.2019 13:25
Sklep IKEA w Łodzi
fot. ikea.com

Pracownicy łódzkiego sklepu IKEA postanowili nauczyć się języka migowego po to, aby móc obsługiwać klientów słabosłyszących i głuchoniemych. To element realizacji projektu „IKEA dla wszystkich”.

Pracownicy łódzkiego sklepu IKEA nauczyli się języka migowego

Pracownicy łódzkiego sklepu IKEA postawili na edukację i w ramach programu „IKEA dla wszystkich” nauczyli się języka migowego. Projekt to również specjalna strefa dla osób starszych i z niepełnosprawnością ruchu. Pomysłodawczyniami „IKEA dla wszystkich” są Patrycja Matusiak i Wiktoria Rock. Obie pracują jako sprzedawczynie w łódzkim sklepie IKEA. Studiują też logopedię z audiologią i współpracują z osobami z uszkodzeniami słuchu.

Nie tylko język migowy w ramach programu „IKEA dla wszystkich”

„IKEA dla wszystkich” daje również możliwość wprowadzenia wielu rozwiązań, które na pewno ułatwią zakupy osobom z niepełnosprawnościami, m.in. kurs Systemu Języka Migowego dla pracowników, uruchomienie mobilnych tłumaczy języka migowego. Warto dodać, że łódzki sklep IKEA zorganizował kurs Systemu Języka Migowego dla 15 osób.

– Pracownicy podeszli z entuzjazmem do kursu, między lekcjami wspólnie powtarzali zwroty, których się nauczyli. Pozwoliło to także przełamać barierę, która występowała w kontakcie z osobami głuchymi i słabosłyszącymi. Nasi sprzedawcy nie migają się teraz od obsługi takich klientów, tylko migają z nimi. Pracownicy, którzy nie uczestniczyli w kursie, mogą skorzystać z urządzenia mobilnego ze specjalną aplikacją. Dzięki niej łączą się on-line z tłumaczem języka migowego i za jego pośrednictwem pomagają klientowi. Wygląda to jak wideokonferencja – podkreśla Wiktoria Rock z IKEA Łódź.

Z kolei w restauracji, blisko kas powstała strefa stołów, które dostosowane są do potrzeb osób korzystających z wózków. W części showroomów, na schodach i w obszarze akcesoriów pojawiły się żółte linie, ułatwiające przemieszczanie się po sklepie. To właśnie kolor żółty ma pomagać osobom, które słabo widzą, ponieważ jest najdłużej widzianym przez ludzkie oko kolorem, więc osoby z dużą utratą wzroku wciąż go widzą i ułatwia im to poruszanie się po sklepie.

Zagłosuj

Robisz zakupy w IKEA?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/ wirtualnemedia.pl/ SW