Zamknij

Profesor Oksfordu: nie powinniśmy ustępować starszym miejsc w komunikacji miejskiej

Redakcja
19.10.2017 15:41
starość
fot. Pixabay

Od najmłodszych lata wpaja się nam, że jedną z podstawowych zasad kultury międzyludzkiej jest zwracanie uwagi na innych, nawet obcych ludzi. Przejawem tego jest np. ustępowanie miejsca w komunikacji miejskiej rodzicom z małymi dziećmi, osobom niepełnosprawnym oraz ludziom starszym. Okazuje się jednak, że tym ostatnim wcale to nie służy. Profesor z Uniwersytetu Oksfordzkiego zdradza, dlaczego.

Zagłosuj

Ustępujesz miejsca starszym w komunikacji miejskiej?

Liczba głosów:

Każdy, kto przyzwyczajony jest do ustępowania miejsca osobom starszym, podróżującym komunikacją miejską, będzie zaskoczony spostrzeżeniami profesora z uniwersytetu w Oksfordzie - Muira Graya. Autor wielu książek na temat zdrowia osób starszych, doradca w Public Health England, twierdzi, że jeśli dobro osób starszych leży nam na sercu, to nie powinniśmy ustępować im miejsca. Wręcz przeciwnie, gdyż to zmusza ich do wysiłku fizycznego.

Zdaniem Graya, osoby w podeszłym wieku powinny każdego dnia przez co najmniej 10 minut zażywać spaceru, a inni powinni ich zachęcać do wchodzenia po schodach zamiast korzystania z windy, czy stania w autobusie, zamiast siadania.

"Powinniśmy zachęcać do aktywności w miarę postępującego wieku. Nie montuj w domu rodzica ruchomej platformy - zamontuj drugą balustradę" - mówi profesor Gray. "I pomyśl dwa razy, zanim odstąpisz swoje miejsce w autobusie lub pociągu starszej osobie. To będzie dla nich świetne ćwiczenie".

Jak dodają eksperci na łamach The British Medical Journal, wspieranie wysiłku seniorów może pomóc im być bardziej samodzielnym i zmniejszyć potrzebę opieki nad nimi. Oprócz tego regularna aktywność osób starszych może spowalniać oznaki starzenia, a nawet odwracać jego skutki. Badania pokazują, że osoby w średnim i starszym wieku mogą cofnąć swój biologiczny zegar nawet o 10 lat. Zdaniem specjalistów, przekonanie o tym, że aktywność zarezerwowana jest dla młodych, a starsi powinni więcej odpoczywać, należy kwestionować. Gimnastyka, spacer, praca w ogródku sprzyjać będą poprawie samopoczucia ludzi w każdym wieku.

RadioZET.pl/Independent.co.uk/SA