Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Progresywny Nacjonalizm na Facebooku: tu narodowcy chwalą równośc i tolerancję

17.05.2018 11:23

Progresywny Nacjonalizm to profil na Facebooku ukazujący tzw. narodowców inaczej, niż to znamy z wieców i demonstracji. Na przerobionych zdjęciach noszą oni tęczowe flagi, głoszą hasła równości i tolerancji, albo... namawiają do badań prostaty.

Progresywny Nacjonalizm fot. Progresywny Nacjonalizm/Facebook

Od kilku tygodni na Facebooku znaleźć można nietypowy profil: Progresywny Nacjonalizm. Choć nazwa wywoływać może niekoniecznie pozytywne skojarzenia, to jednak przeglądając publikowane tam posty, zauważymy, że z nacjonalizmem jako takim strona ma niewiele wspólnego. Częścią wspólną są tu jedynie zdjęcia z marszów czy wieców tzw. narodowców, do których twórcy Progresywnego Nacjonalizmu dodali coś od siebie.

Na poprzerabianych fotkach, zamiast kontrowersyjnych haseł, nawołujących do nienawiści czy dyskryminacji na tle rasowym, zobaczymy wezwania do tolerancji i równości: "Każdy inny, wszyscy równi", "Zimą Europa będzie biała, albo bezludna" - i nie tylko.

1

Na zdjęciu profilowym Progresywnego Nacjonalizmu widnieje husarz (motyw żołnierzy husarii jest chętnie wykorzystywany przez środowiska narodowców) otoczony tęczą. Anonimowi twórcy profilu wyjaśniają, że ich celem nie jest ośmieszenie narodowców. Przeciwnie - zależy im na tym, by pokazać, że patriotyzm i miłość do ojczyzny wcale nie równa się głoszeniu rasistowskich haseł.

- Te środowiska tworzone są głównie przez ludzi młodych, którzy na Zachodzie zazwyczaj głoszą bardzo progresywne hasła. W Polsce mamy jednak do czynienia z odwrotnym zjawiskiem - wyjaśniają. I trudno się z tym nie zgodzić. Ci, którzy myślą w podobny sposób i nie rozumieją pseudo-patriotycznej mowy nienawiści na pewno docenią sposób, w jaki zostały przerobione zdjęcia - cytuje NOIZZ.

1

Na profilu pojawiają się zatem zdjęcia, na którym narodowcy nawołują np. do sprzątania po swym psie ("Jestem Polakiem, więc sprzątam po swym psie"), propagują postawy proekologiczne ("I love Puszcza" lub "Śmieć wrogiem Ojczyzny"), wspierają profilaktykę antynowotworową ("Profilaktyka albo śmierć. Narodowe Badanie Prostaty"), popierają projekty, takie jak "Rodzić po ludzku" ("Silny Naród nie rodzi się w bólu"), albo głoszą wolność Polaków od cukrzycy ("Wolna Polska bez cukrzycy").

- Mamy wiele problemów dotyczących nas wszystkich - kwestie zdrowia, środowiska, stabilności życiowej. Poprzez te obrazki chcemy stworzyć swój autorski komentarz do działalności nacjonalistów, naszym zdaniem bardzo szkodliwej. Ich bunt i złość można by wykorzystać do robienia rzeczy pozytywnych - wyjaśniają twórcy PN.

RadioZET.pl/NOIZZ/zdjęcia: profil Progresywny Nacjonalizm na Facebooku/SA

Oceń