Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Prosząc w ten sposób, masz większą szansę na to, że uzyskasz, co chcesz

21.07.2017 16:11

Byłoby miło, gdyby inni ludzie spełniali nasze prośby bez zbędnych pytań? Każdy z nas doświadczył niejednej sytuacji, w której prosząc kogoś o pomoc lub przysługę spotkał się z odmową - nawet jeśli prośba nie dotyczyła czegoś szczególnego. Dlaczego ludzie nam odmawiają i - co ważniejsze - jak prosić, by prośby były skuteczne? Pewien psycholog twierdzi, że znalazł na to sposób.

pytanie fot. Pixabay

Jak prosić, by ten, kogo prosimy był prośbie przychylny? Zdaje się, że odpowiedź na to pytanie jest czymś na wagę złota. Bo przecież kto by nie chciał być pewien, że prosząc o przysługę, pomoc, a może nawet o wyręczenie w jakichś obowiązkach, zawsze spotka się z pozytywną odpowiedzią? Zdaniem Nicolasa Gueguena, psychologa behawiorysty z francuskiego uniwersytetu Southern Brittany, wystarczy odpowiednio poprosić, by zwiększyć szansę na spełnienie tych próśb. Gueguen przeprowadził badania, w ramach których rozmawiał z 649 osobami zaczepionymi na ulicy - informuje Business Insider Polska. Prosił ich o wsparcie finansowe dla organizacji charytatywnej. Robił to na dwa sposoby. Jedną grupę prosił mówiąc:

"Prawdopodobnie interesujesz się organizacjami pomagających dzieciom z problemami zdrowotnym. Zastanawiam się, czy mógłbyś pomóc, ofiarując datek na ich rzecz".

Druga grupa słyszała prośbę, sformułowaną w nieco inny sposób:

"Prawdopodobnie interesujesz się organizacjami pomagającymi dzieciom z problemami zdrowotnym. Prawdopodobnie odmówisz, ale zastanawiam się, czy mógłbyś pomóc, ofiarując datek na ich rzecz".

Okazało się, że osoby, które usłyszały drugą wersję prośby chętniej wpłacały pieniądze. Datek przekazało 39 procent, a średnia darowizna wynosiła 2,25 euro. Z kolei osoby z pierwszej grupy wpłacały średnio więcej - 2,44 euro, jednak środki przekazało prawie 15 procent mniej badanych.

Co z tego wynika? To, że jeśli wyrażany swoją prośbę w taki sposób, że osoba proszona odczuwa ograniczenie swojej wolności do wyboru (bo proszący przecież zakłada, że odmówimy), częściej spotkamy się z osiągnięciem celu.

To ciekawe spostrzeżenia, jednak trzeba podchodzić do nich z pewnym dystansem. Ponadto, warto pamiętać, że proszenie kogoś o coś ma swoje granice. Nawet jeśli nasz rozmówca będzie podatny na taki "trik", to codzienne stosowanie do tej samej osoby kombinacji: "Pewnie się nie zgodzisz, ale dobrze by było wynieść śmieci", albo "Domyślam się, że się nie zgodzisz, ale przydałaby mi się mała pożyczka" może nie zadziałać.

RadioZET.pl/Businessinsider.com/SA

Oceń