Zamknij

QUIZ: jak dobrze znasz zasady savoir-vivre'u?

Redakcja
20.06.2017 13:25
savoir vivre zasady quiz
fot. sxc.hu

Savoir-vivre w wolnym tłumaczeniu oznacza "sztukę życia". Jest to zbiór reguł, których świadome, dobrowolne i celowe przestrzeganie po prostu ułatwia życie i często upraszcza międzyludzkie relacje. Pod tym terminem kryje się jednak bardzo obszerna dziedzina, która dotyczy bardzo wielu obszarów życia, takich jak zachowanie się w różnych sytuacjach i miejscach, nasz wygląd, komunikacja czy wręczanie prezentów. W poniższym quizie możecie sprawdzić, jak dobrze znacie zasady savoir-vivre'u.

Współcześnie coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że to, co zawiera się w określeniu savoir-vivre to zespół bezsensownych reguł, które tylko komplikują życie lub nie służą żadnemu konkretnemu celowi. Coraz więcej osób nie zna podstawowych zasad bon-tonu i często nawet w danej sytuacji zachowuje się wręcz odwrotnie do tego, jak zachować się powinno. Niektórzy świadomie bojkotują te reguły uważając je za bezsensowne i nie dostrzegając założonego w nich sensu. W rzeczywistości jednak są bardzo pomocne, bo ułatwiają nam życie w bardzo wielu dziedzinach. Znając je nie trzeba obawiać się niezręcznej sytuacji, popełnienia gafy czy zrażenia do siebie innych osób.

Jest bardzo wiele sytuacji, w których opanowanie zasad "sztuki życia" jest pomocne. Sprawdź nasz quiz dotyczący bon-tonu w najbardziej typowych życiowych sytuacjach i oceń, jak dobrze znasz jego kanony.

savoir vivre
Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz zasady savoir-vivre'u?

savoir vivre

Mówienie "smacznego" przed posiłkiem jest:

Quiz został przygotowany w oparciu o stronę internetową Stanisława Krajskiiego - doktora nauk humanistycznych, filozof i historyk filozofii, wydawca, autor 33 książek i ponad 700 publikacji, w tym wielu z zakresu savoir-vivre.

RadioZET.pl/SA