Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rasistowska reklama H&M. Wściekli klienci bojkotują sieć

09.01.2018 14:50

Znana szwedzka marka odzieżowa została oskarżona o rasizm po tym, jak na materiałach reklamowych znalazło się zdjęcie czarnoskórego chłopca ubranego w bluzę z napisem "najfajniejsza małpa w dżungli".

HM reklama fot. screen

"Coolest monkey in the jungle" - taki napis widniał na bluzie, w którą ubrany był czarnoskóry chłopiec na reklamie sieci H&M. Materiały oburzyły wielu internautów, którzy w swoich komentarzach wyrazili niechęć do szwedzkiej firmy. Osoby dotknięte reklamą oskarżają giganta odzieżowego o rasizm i wzywają do bojkotu marki. Niektórzy uważają nawet, że firma dokładnie zdawała sobie z tego sprawę, jaki wydźwięk będzie miała ta reklama, ale zaaprobowała ją, by móc dotrzeć do potencjalnych klientów-rasistów.

W odpowiedzi na reklamę w sieci pojawiać się zaczęły także grafiki ukazujące bohatera reklamy z koroną, mające zawstydzić szwedzkiego producenta.

Przedstawiciele sieci bardzo szybko zareagowali i opublikowali na portalach społecznościowych swoje stanowisko w tej sprawie.

"Rozumiemy, że wiele osób poczuło się urażonych widokiem dziecięcej bluzy. My, pracownicy H&M, zgadzamy się z tym. Jest nam bardzo przykro, że takie zdjęcie powstało. Żałujemy także tego nadruku. W związku z tym nie tylko usunęliśmy tę reklamę ze wszystkich naszych kanałów, ale także wycofaliśmy ubranie z naszej oferty. Jest oczywiste, że nasze rutynowe działania nie zostały wykonane właściwie. To nie ulega wątpliwości. Właśnie jesteśmy w trakcie śledztwa, które ma wyjaśnić, jak do tego doszło, oraz zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości" - napisali w komunikacie na Twitterze przedstawiciele sieci.

1

RadioZET.pl/SA

Oceń