Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jaka jest idealna różnica wieku między partnerami? Naukowcy znają odpowiedź!

19.01.2018 15:11
xxx zet

Stworzenie związku idealnego to niełatwe zadanie. Czy wpływ na to, jak długo jesteśmy w satysfakcjonującym związku, może mieć różnica wieku między partnerami? Sprawą zajęli się naukowcy.

Jaka jest idealna różnica wieku między partnerami? Naukowcy znają odpowiedź! fot. Pexels

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, od 2005 roku osoby obu płci najczęściej biorą ślub w tym samym przedziale wiekowym: 25–29 lat.

To, że rówieśnicy łączą się w pary, niemal na całym świecie jest zjawiskiem powszechnym — szkoła, studia wyższe, a także praca sprzyjają poznawaniu ludzi w podobnym wieku i o podobnych pasjach. Ale czy takie rozwiązanie jest najlepsze? Okazuje się, że tak!

Badania przytoczone w magazynie „The Atlantic” dowiodły, że zaledwie pięć lat różnicy między partnerami może wiązać się z większym prawdopodobieństwem rozwodu — i to aż o 18 procent.

Jeżeli różnica wynosi jeszcze więcej — 10 lat, prawdopodobieństwo rozpadu związku wzrasta do 39 procent. Przy różnicy powyżej 20 lat związki rozpadają się aż w 95 procent przypadków.

Te same badania pokazują, że wśród małżeństw zawartych między osobami w podobnym wieku do rozwodów dochodzi tylko w 3 procent przypadków.

Czy warto się sugerować badaniami przy wchodzeniu w nowy związek? Oczywiście, że nie! Prawdziwa miłość nie zna granic i jest silniejsza niż wszystko.

RadioZET.pl/SI

Oceń