Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rozstania i powroty do tej samej osoby są złe dla naszej psychiki

29.08.2018 14:36

Każdy z nas zna osobę, która tkwi lub tkwiła przez długi czas w związku, w którym regularnie dochodziło do rozstań i powrotów. Okazuje się, że takie związki nie są dobre dla ludzkiej psychiki. Dowiedli tego naukowcy.

Rozstania i powroty fot. Pixabay

„Nigdy dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki” – niezależnie od dokładnej wymowy tej sentencji, często słyszą ją osoby, które rozważają powtórne związanie się z osobą, z którą już wcześniej się rozstały. Choć nie zawsze powroty znów kończą się rozstaniem, to jednak często spotkać można pary, które co pewien czas się rozchodzą i schodzą. Jak twierdzą naukowcy, taki stan jest szkodliwy dla naszego zdrowia psychicznego.

Cykliczne rozstania i powroty w związku szkodzą psychice

Badacze pod kierownictwem Briana Ogolskiego i Ramony Oswald z University of Missouri-Colombia odkryli, że pozostawanie razem po cyklicznych rozstaniach i powrotach źle wpływa na obydwu partnerów.

W wypowiedzi dla „Science Daily” Kale Monk z ekipy badawczej wyjaśniła, że nie za każdym razem rozstanie i powrót muszą być złą wróżbą dla partnerów. Niektórym bowiem taka „przerwa” pomaga zrozumieć znaczenie związku, dostrzec rolę partnera w życiu i przyczynić się do umocnienia więzi. Z drugiej jednak strony są też osoby, które cyklicznie rozstają się i do siebie wracają – a to ma na nie niekorzystny wpływ i wykształca negatywny wzorzec postępowania.

Potwierdziły to badania, których wyniki opublikowano na łamach czasopisma „Family Relations”. Zbadano w nim ponad 500 osób, które aktualnie były w związku. Stwierdzono, że cykliczny model rozpadu związku wiązał się z wyższymi wskaźnikami wskaźnikami lęku i depresji, niezależnie od orientacji seksualnej (w badaniu brały zarówno osoby heteroseksualne, jak i homoseksualne).

Wóz albo przewóz

Jak wskazano, wśród powodów, które popychają ludzi do powrotów, są względy praktyczne oraz obawy finansowe. Tymczasem, przyznaje Monk, są to sprawy nieistotne, a ludzie powinni wracać do siebie tylko z powodu swojego oddania związkowi z daną osobą.

Jeśli w czyimś związku stale dochodzi do rozstań i powrotów, to wówczas obydwie strony powinny zajrzeć w głąb tego związku, by odpowiedzieć sobie na pytanie, co takiego się dzieje. Jeśli są pewni swojej relacji, mogą podjąć niezbędne kroki, by przełamać negatywny schemat lub bezpiecznie, w porozumieniu ostatecznie zakończyć związek. To pozwoli im zachować dobre samopoczucie, wyzbyć się stanów lęku czy niepewności.

Patrząc na to ze zwykłej, ludzkiej perspektywy, rzeczywiście można zauważyć, że ma to sens. Bo jak funkcjonować czy tworzyć związek bez poczucia jego stabilności i bezpieczeństwa, natomiast odczuwając stały niepokój związany z możliwością kolejnego rozstania?

 RadioZET.pl/Indy100/SA

Oceń