Skarbówka sprawdziła weselne „koperty”. Para młoda musi zapłacić podatek

21.11.2018 14:44

Klasyczne prezenty w postaci kopert z gotówką przysporzyły pewnej młodej parze sporo problemów. Zbyt dużymi zyskami z weselnych prezentów zainteresował się urząd skarbowy, który uznał, że nowożeńcy mogą ukrywać dochody.

Skarbówka sprawdziła weselne „koperty”. Para młoda musi zapłacić podatek fot. shutterstock.com

Wesele to dla młodej pary wyjątkowe wydarzenie, a prezenty od rodziny i przyjaciół bardzo często pomagają w ułożeniu sobie życia na początku wspólnej drogi. Tradycją jest przekazywanie młodej parze gotówki w niepodpisanych kopertach. Teoretycznie im więcej znajdą w nich nowożeńcy, tym lepiej. Jednak nie w sytuacji, jeśli tego typu dochodami zainteresuje się urząd skarbowy.

Urząd Skarbowy żąda podatku od weselnych kopert

„Dziennik Gazeta Prawna” opisał sytuację jednego ze świeżo upieczonych małżeństw, które kupiło sobie mieszkanie. Źródłem jego finansowania zainteresował się fiskus. Para młoda poinformowała, że pieniądze na zakup to suma ich oszczędności, darowizn od rodziny oraz pieniędzy uzbieranych podczas wesela. Popularne „czepkowe” miało wynieść około 120 tysięcy złotych, a goście w kopertach umieszczać od 800 do nawet 4 tysięcy złotych. Urząd Skarbowy zażądał listy gości, nowożeńcy jednak odmówili.

shutterstock_546585517 fot. shutterstock.com

Urzędnicy fiskusa otrzymali od firmy zajmującej się organizacją wesela dane dotyczące liczby gości i ceny „talerzyka”, po czym wykonali własne obliczenia. Pomnożyli zaokrąglony koszt na osobę (200 zł) i przemnożyli przez 152 gości. Wynikiem było 30 400 złotych, czyli około 25% zadeklarowanej przez parę młodą kwoty. Od pozostałej skarbówka żąda 75-procentowego podatku od nieujawnionych źródeł przychodów.

Sąd uznał, że para młoda powinna zapłacić za pieniądze w kopertach

Sprawa trafiła do sądu, który uznał, że wyliczenia Urzędu Skarbowego są prawidłowe. Postępowanie toczy się dalej i nie wiadomo, ile dokładnie nowożeńcy będą musieli zapłacić. Z pewnością jednak nie spodziewali się, że weselne „koperty” sprowadzą na nich kłopoty.

RadioZET.pl/gazetaprawna.pl/MF

Oceń