Sklepy ominą opłatę za torebki?

02.11.2017 13:05

Temat torebek foliowych w sklepach powraca. Pod koniec listopada 2017 prezydent podpisał tzw. ustawę foliówkową, co oznacza, że od nowego roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą bezpłatne. Celem ustawy jest ograniczenie stosowania "foliówek".

torebki foliowe opłata fot. Pixabay

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia w sklepach nie będzie już darmowych plastikowych torebek. Wprowadzone prawo o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wdraża unijną dyrektywę, której celem jest ograniczenie stosowania plastikowych toreb oraz poprawa w zakresie gospodarowania odpadami. Nowe przepisy stanowią, że lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą już wydawane za darmo. Jednak ustawa dotyczy torebek o grubości do 50 mikrometrów, bo właśnie takie są najczęściej wydawane przy kasach.

Tymczasem pojawiają się już pomysły na to, jak obejść te reguły. "Wprowadzenie opłaty recyklingowej na tzw. lekkie plastikowe torby (...) o grubości poniżej 50 mikrometrów spowodowało zamieszanie w sieciach handlowych. Zwłaszcza w sieciach spożywczych, gdzie królują torby typu koszulka (t-shirt) wykonane z cienkiej folii HDPE, z reguły o grubości 12÷20 mikronów. Obecnie torebki takie kosztują od kilku do kilkunastu groszy, zaś po wprowadzeniu opłaty cena sprzedaży tych torebek wzrośnie o 20 groszy, co spowoduje, że staną się droższe od torebek o grubości folii min. 50 mikronów, nie podlegających opłacie recyklingowej" - pisze portalspozywczy.pl.

Jeden z producentów torebek proponuje, by te objęte nowymi przepisami zastąpić podobnymi torbami, ale wykonanymi z folii LDPE (jak również HDPE) o grubości min. 50 mikronów, które opłacie recyklingowej nie podlegają.

Serwis Portal Spożywczy wskazuje, że takie wyjście jest zgodne z proekologicznymi intencjami KE, która próbuje mobilizować państwa UE do działań proekologicznych i zmniejszenia zużycia toreb "lekkich" na rzecz toreb grubszych, wielorazowego użytku.

RadioZET.pl/portalspozywczy.pl/SA

Oceń