Święto Pracy 2017 w Polsce i za granicą - kiedy jest obchodzone?

04.04.2017 16:06

Święto Pracy jest w Polsce świętem państwowym, przypadającym 1 maja. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, obchodzony w naszym kraju już od końca XIX wieku. Co upamiętnia to święto, kiedy jest obchodzone za granicą?

Świeto Pracy 2017 fot. screen

Data Święta Pracy nie jest uniwersalna dla każdego kraju, choć na całym świecie dzień ten upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, podczas którego zginęło kilku protestujących. Uczestnicy strajku domagali się wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy i podwyżek płac.

W Polsce od wielu lat Święto Pracy obchodzimy właśnie 1. maja. Po raz pierwszy obchody zorganizowane zostały w 1890 roku i przebiegały pod znakiem pochodów i masowych demonstracji organizowanych m.in. przez II Proletariat. Dopiero po II wojnie światowej znaczenie święta wzrosło i nadano mu rangę święta państwowego. Od tamtej pory jest to również dzień ustawowo wolny od pracy. W okresie PRL-u Święto Pracy uznawane było za bardzo ważny dzień w kalendarzu, jednak po przemianach ustrojowych straciło ten wyjątkowy status. Mimo to nadal corocznie 1. maja odbywają się wiece, marsze i demonstracje, które mają zwrócić uwagę na problem bezrobocia, sytuację na rynku pracy itp.

Z kolei w Kościele Katolickim 1. maja obchodzone jest wspomnienie Józefa Rzemieślnika, wprowadzone przez Piusa XII w 1955 roku jako alternatywa dla laickiego Święta Pracy.

Kiedy jest Święto Pracy za granicą?

Święto 1. maja obchodzone jest w wielu krajach na świecie, jednak nie wszędzie w ten dzień, co w Polsce. Np. w Ameryce Północnej obchodzony jest tak zwany Labour Day, przypadający zawsze w pierwszy poniedziałek września. Z kolei w Australii nie ma jednej odgórnie ustalonej daty a każdy stan obchodzi je w inny dzień. Niemcy, Francuzi Rosjanie obchodzą je tak jak my - 1.05. Podobnie obchodzone jest w Chile, we Włoszech, Norwegii, Słowacji czy Hiszpanii i Szwecj. Również 1. maja jest Świętem Pracy w Meksyku.

RadioZET.pl/SA

Oceń
Tagi