Zamknij

Symulakra — rzeźba tworzona przez miasto. Od 5 listopada w Warszawie

Piotr Krajewski
05.11.2019 16:04
Symulakra — rzeźba tworzona przez miasto. Od 5 listopada w Warszawie
fot. mat. prasowe / SCREEN NETWORKS

Od 5 listopada mieszkańcy Warszawy mają okazję zobaczyć artystyczno-technologiczny projekt Symulakra. Wspólne przedsięwzięcie Screen Network i grupy artystycznej panGenerator można oglądać na warszawskim Placu Unii.

Symulakra — rzeźba tworzona przez siły miasta, czyli Digital Out-Of-Home i cyfrowa sztuka w przestrzeni miejskiej. Wspólny projekt Screen Network i grupy artystycznej panGenerator.

Najszybciej rozwijające się medium po internecie, Digital Out-Of-Home, zaskakuje coraz to nowszymi rozwiązaniami, nie tylko jeśli chodzi o spersonalizowane komunikaty reklamowe, ale również aktywnie zmieniając przestrzeń miejską. Dzięki połączeniu sztuki, computer vision, danych z telefonów komórkowych i spektakularnej kurtyny LED udało się stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, gdzie mieszkańcy mogą uczestniczyć w akcie tworzenia wirtualnej rzeźby.

Termin filozoficzny Symulakr(a) symulakrum (łac. simulacrum „podobieństwo, pozór”) spopularyzowany został przez Jeana Baudrillarda. Jest to obraz, który jest czystą symulacją pozorującą rzeczywistość albo tworzącą własną rzeczywistość. Również obiekt materialny wyobrażający istotę żywą, nadprzyrodzoną i fantastyczną w ich trójwymiarowym kształcie.

Symulakra
fot. mat. prasowe / SCREEN NETWORKS

Pojęcie Symulakry było inspiracją do stworzenia cyfrowej rzeźby, która zmienia się pod wpływem danych rejestrowanych przez ekran, na którym jest wyświetlana.

Na jej kształt ma więc wpływ ruch samochodowy na ul. Puławskiej oraz dane z telefonów komórkowych osób zgromadzonych w okolicy ekranu określające podstawową demografię, jak np. wiek. 

*Jest to tylko ogólna charakterystyka użytkowników pochodząca z danych jakie sami o sobie udostępniają poprzez korzystanie z aplikacji —  „Nie przetwarzamy danych osobowych i nie identyfikujemy użytkowników z imienia i nazwiska”  mówi Dominik Karbowski CEO firmy Selectivv, która na potrzeby projektu Symulakra dostarcza danych z kanału mobile.

Na kształt rzeźby można wpływać także bezpośrednio za pomocą mobilnej strony internetowej: symulakra.com

Od 5 listopada rzeźba będzie eksponowana codziennie o pełnych godzinach: 19.00, 20.00 i 21.00 przez 5 minut. Dzięki temu na Placu Unii powstanie rodzaj otwartej galerii cyfrowej. Codziennie będziemy świadkami zmieniającej się na żywo rzeźby miejskiej, której kształt będzie stale ewoluował tworząc własną rzeczywistość. Symulakra będzie rzeźbą żywą, w ciągłym ruchu - tak jak miasto, w którym jest osadzona.

Agnieszka Godlewska, Prezeska Screen Network, Włożyliśmy bardzo dużo pracy i wysiłku w ten projekt, zależało nam, aby pokazać zupełnie inne wykorzystanie naszych ekranów. Ogromnie cieszę się, że twórcy z grupy panGenerator, podjęli się tego wyzwania i stworzyli tak wspaniały projekt. Mam nadzieję, że Symulakra pozytywnie wpisze się w artystyczną tkankę miasta.

Jakub Koźniewski, PanGenerator, Nowe nośniki cyfrowe w przestrzeni miejskiej pozwalają zaistnieć nowym formom sztuki. W projekcie Symulakry eksplorujemy innowacyjne narzędzia twórczej ekspresji, tworząc rzeźbę w przestrzeni publicznej, która w przeciwieństwie do swoich tradycyjnych odpowiedników, jest formą dynamiczną i ulegającą ciągłym zmianom pod wpływem miejskiego ruchu, przepływów danych a także, co bardzo dla nas istotne angażuje mieszkańców do bezpośrednich interakcji.             

Symulakra
fot. mat. prasowe / SCREEN NETWORKS

RadioZET.pl/mat.prasowe/PK