Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Szkoła wprowadziła kary pieniężne za spóźniające się dzieci

09.01.2018 15:55

Punktualność to bardzo dobra cecha i warto się jej uczyć już od najmłodszych lat. Jednak wygląda na to, że w przypadku spóźniania się dzieci do szkół odpowiedzialne są za to nie tylko dzieci, ale i rodzice. Jedna z brytyjskich placówek postanowiła walczyć ze spóźnialstwem.

szkoła spóźnianie się kara fot. Pixabay

Częste spóźnianie się uczniów było prawdziwą plagą w Staffordshire. Aby temu zapobiec, lokalne władze wprowadziły karę finansową za spóźnienia. Początkowo rodzice spóźnialskich dzieci płacić mieli 20 funtów w przypadku 20 nieusprawiedliwionych nieobecności wynikających ze spóźnienia czy też niepoinformowania nauczyciela o tym, że jego pociecha nie będzie w szkole. Przedstawiciele oświaty wskazują, że na rodzicu spoczywa odpowiedzialność za poinformowanie placówki o planowanej nieobecności dziecka. W przypadku braku informacji rodzic musi okazać dowód, który wyjaśni, dlaczego doszło do nieobecności.

W ten sposób lokalna rada powiatowa chce zatroszczyć się o uczęszczanie uczniów na lekcje oraz zminimalizować spóźnialstwo, które nie tylko utrudnia pracę placówek oświatowych, ale też związane jest z różnymi aspektami bezpieczeństwa.

Niestety obowiązująca do niedawna kara 20 funtów okazała się zbyt niska i nie przyniosła rezultatu.W związku z tym władze zdecydowały o jej podniesieniu do 120 funtów - czyli około 560 złotych. Oprócz tego rodzice spóźniających się uczniów mogą nawet zostać wezwani do sądu, jeśli ich dziecko przekroczy liczbę 10 spóźnień w semestrze.

Ciekawe jak na taki pomysł zareagowaliby rodzice dzieci w polskich szkołach.

RadioZET.pl/polishexpress.co.uk/SA

Oceń