Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Szwed skazany za gwałt online

05.12.2017 16:17

Precedensowy wyrok w Szwecji: 41-letni Szwed skazany za gwałt online. Mężczyzna groźbą zmuszał swoje ofiary do odbywania czynności seksualnych przed kamerką internetową.

gwałt online fot. Pixabay

Szwedzki sąd orzekł, że 41-latek w latach 2015-2017 zmusił do czynności seksualnych 27 osób. Wśród jego ofiar było 26 dziewcząt i jeden chłopiec - wszyscy poniżej piętnastego roku życia. Zgodnie ze szwedzkim prawem, gwałt nie oznacza jedynie fizycznego zmuszania do seksu, jest rozszerzony na inne "równie traumatyczne" działania.

Udowodniono, że Szwed zastraszał swoje ofiary i groził im, by w ten sposób zmusić do czynności o charakterze seksualnym, wykonywanych przed kamerką internetową. M.in. groził opublikowaniem ich rozbieranych zdjęć; mówił, że zabije rodzinę ofiary. Mężczyzna został skazany na 10 lat pozbawienia wolności, jednak nie zgadza się z wyrokiem i zapowiada apelację. Jak twierdzi obrona skazanego, nie ma mowy o popełnieniu gwałtu, a kwalifikacja czynu powinna zostać zmieniona.

W szwedzkim prawie termin ten nie oznacza tylko fizycznego zmuszania do seksu – określa także inne, „równie traumatyczne” działania, i to właśnie ta druga interpretacja została zastosowana przez sąd.

To pierwszy tego typu wyrok, w którym skazany został uznany winnym napaści seksualnej przez internet.

RadioZET.pl/independent.co.uk/SA

Oceń