TO bawi tylko inteligentnych ludzi

18.10.2017 16:50

To, jaki typ humoru prezentujemy, sporo o nas mówi. Austriaccy badacze postanowili sprawdzić zależność pomiędzy poziomem inteligencji a typem preferowanego humoru.

czarny humor fot. Pixabay

Co myślisz, kiedy patrzysz na poniższy obrazek?

1

Jeśli wydaje Ci się zabawny, to najpewniej masz powody do radości. Jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego w badaniach przedstawionych na łamach czasopisma Cognitive Processing, osoby preferujące tzw. czarny humor są bardziej inteligentne i lepiej wykształcone. Oprócz tego, są także bardziej wyluzowani i stabilni emocjonalnie.

Ekspreyment, przeprowadzony na grupie 156 osób, polegał na ocenie przedstawianych im obrazków z "Czarnej Księgi" niemieckiego rysownika (Uli Stein). Następnie badani uczestniczyli oni w serii testów werbalnych i pozawerbalnych, badających zaburzenia nastroju i poziom agresywności.
Stwierdzono, że ci z badanych, którzy odznaczali się wysokim ilorazem inteligencji, częściej uznawali za śmieszne prezentowane im obrazki. Z kolei ci, których rysunki nie śmieszyły, byli nie tylko mniej inteligentni, ale też bardziej agresywni.
Omówione wyniki są zgodne z wcześniejszymi tezami o tym, że bardziej wysublimowany humor wymaga wyższego poziomi inteligencji.

RadioZET.pl/Independent/SA

Oceń