Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ta mapa Europy pokazuje, którzy kierowcy najbardziej trują środowisko

20.02.2018 13:21

Brytyjska firma przygotowała badania aut w dwudziestu pięciu krajach Europy. Sprawdzono, w których państwach samochody produkują najwięcej spalin. Na którym miejscu jest Polska?

auta w mieście fot. Pixabay

Zanieczyszczenie powietrza w miastach jest coraz poważniejszym tematem, o którym można w mediach przeczytać niemal codziennie. Jednym z czynników generujących zanieczyszczenia są samochody. Brytyjska firma Eco-Experts zajmująca się rozwiązaniami solarnymi dla mieszkalnictwa opublikowała nowe badanie dotyczące emisji spalin przez auta w 25 krajach Europy, także Polski.

W badaniu porównano dane dotyczące odsetka samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi, średniego wieku pojazdów, liczby pojazdów na 1000 osób oraz poziomu zanieczyszczenia powietrza. Po przeanalizowaniu tych informacji ustalono, w którym kraju auta najbardziej przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza. Okazało się, że tym krajem są Czechy. Jak informują autorzy badania, średni wiek samochodów w tym kraju wynosi 14 lat — czyli o sześć więcej niż choćby w Wielkiej Brytanii.

To dobra wiadomość dla właścicieli aut w Polsce, bo nie jesteśmy na pierwszym miejscu. Druga wiadomość jest niestety zła: to Polska jest na miejscu drugim. Dalej są Estonia, Chorwacja i Słowacja, która zamyka pierwszą piątkę. Oto całe zestawienie przedstawione w formie mapy.

1

Jak widać, najbardziej „zieloni” kierowcy jeżdżą po Irlandii, Finlandii, Szwecji i Danii. Tak przedstawia się dziesiątka najmniej toksycznych krajów: Szwecja, Irlandia, Finlandia, Dania, Holandia, Portugalia, Grecja, Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Całe badanie można znaleźć na stronie Eco-Experts.

RadioZET.pl/Independent/SA

Oceń