Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tak powstają podróbki kosmetków. Zdjęcia pokazują, że nie warto kupować "w promocji"

06.07.2017 16:34

Podróbki kosmetyków są zmorą wszystkich producentów. Klienci często kupują je nieświadomie, kiedy ktoś oferuje im "oryginalny produkt w promocyjnej cenie". W sieci pojawiły się zdjęcia, które pokazują, jak naprawdę powstają podróbki kosmetyków popularnych marek. Kiedy to zobaczysz, nie sięgniesz więcej po tańszy "zamiennik".

podróbki kosmetyków fot. screen Twitter

O tym, że w sieci roi się od podróbek wie każdy, kto choć raz odwiedził popularny serwis Aliexpress. Ubrania, perfumy, buty, kosmetyki - to tylko wyrywek spośród najchętniej podrabianych produktów. Wyglądają niemal jak oryginały, maja niemal taki sam zapach czy kolor. Są prawie jak te prawdziwe, ale "prawie" robi tu wielką różnicę. Pojawia się zasadnicze pytanie o to, jak i z czego są zrobione. Zdarzyło Ci się świadomie kupić podrobiony towar? A może sądzisz, że podkład z bazaru w cenie dwa razy niższej, niż w drogerii, to oryginał oferowany w "promocji"? Zobacz, jak powstają podróbki kosmetyków.

W sieci pojawiły się zdjęcia zrobione przez chińską policję podczas akcji likwidacji nielegalnych fabryk kosmetyków. W dwóch pseudo zakładach produkowano podróbki produktów kilku znanych marek. Rynkową wartość towaru oceniono na ponad 14,5 miliona dolarów. Na policyjnych fotografiach widać warunki, w jakich powstają fałszywki: brudne maszyny, wątpliwej jakości składniki, barwniki niewiadomego pochodzenia. W ten sposób produkowano podróbki produktów marek takich jak Shiseido, L'Oreal i Clinique.

Wszystkie produkty trafiały na eksport. Hurtowa cena podróbek wynosiła średnio ok. 2 yuanów, podczas gdy w sklepie za oryginalny produkt konsument płaci ok. 150 yuanów. Jak przyznała policja, gotowe już produkty wyglądały niemal identycznie i dla nieświadomych osób mogą być nie do odróżnienia.

Warto o tym pamiętać, kiedy następnym razem przyjdzie nam do głowy kupować "tańszą wersję" w sieci lub na pobliskim bazarze.

RadioZET.pl/SA

Oceń