Takich facetów szukają kobiety. To mit, że mają przypominać ojców

16.05.2017 11:05

Jakich mężczyzn szukają kobiety? Dotychczas mówiło się, że chodzi o podobieństwo do ojca. Najnowsze badania obalają ten mit, jednak ich wyniki są nie mniej kontrowersyjne.

Czego kobiety szukają u mężczyzn fot. sxc.hu

Kobiety wybierają mężczyzn, którzy przypominają im ojców - z taką opinią można spotkać się dosyć często. Jak pokazują nowe badania, opublikowane na łamach "Evolution & Human Behavior", czyli biuletynu amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Ludzkim Zachowaniem i Ewolucją (HBES), nie jest to prawda. Na podstawie nowych analiz badacze doszli do wniosku, że... kobiety często wybierają mężczyzn, którzy są podobni do ich braci.

Naukowcy poprosili ochotników o wskazanie brata i partnera losowo wybranej kobiety. Okazało się, że często wybierali oni mężczyzn, których twarze wykazywały podobieństwo rys. Widać wyraźnie, że wspomniana korelacja zachodzi. Wystąpiła ona w 27. procentach przypadków.

Dla przykładu - Gwyneth Paltrow i jej brat Jake oraz były mąż aktorki Chris Martin.

PicMonkey Collage(1)

Wyniki dostarczają ciekawych informacji na temat tego, jak u człowieka rozwinął się mechanizm odróżniania osób zbyt z nami spokrewnionych. Choć rodzeństwo naturalnie odczuwa do siebie seksualną awersję, to jednak podobieństwo rys potencjalnego partnera do rodzeństwa już takiej awersji nie wywołuje. Uczucie przyciągania i odrazy może więc być tym, co pomaga nam ocenić zbyt bliskie pokrewieństwo i tym samym zbyt podobną pulę genetyczną.

Dr Tamsin Saxton, jeden z autorów badania, w wywiadzie dla Daily Mail przyznał, że te 27 procent, to niestety niewiele więcej, niż wynosi granica przypadku, zatem jeśli mężczyzna będzie próbował zdobyć kobietę tylko opierając się tylko na tym, że jest podobny do jej brata, to może doświadczyć niepowodzenia. Badacze nie wyjaśnili też, do kogo są podobni partnerzy kobiet, które nie mają rodzeństwa.

Znacie kobietę, której partner/mąż/chłopak wygląda podobnie do jej brata?

RadioZET.plDailyMail/SA

Oceń