Zamknij

Tanie zakupy na grilla: Biedronka czy Lidl - gdzie taniej?

Redakcja
27.04.2018 00:08
Zakupy na grilla
fot. Pixabay

Z analizy platformy TakeTask wynika, że konsumenci zapłacą prawie tyle samo za produkty na grilla w Biedronce – 103,79 zł i w Lidlu – 105,61 zł. Najmocniejsi gracze w swoim segmencie nie chcą dopuścić do tego, żeby popularne w tym sezonie artykuły były tańsze u konkurencji.

Zakupy na majówkę - gdzie taniej?

Zakupy na majówkę to w dużym stopniu produkty typowo "grillowe". Konsumenci szukają sklepu, w którym kupią je najtaniej. Jak wynika z analizy platformy TakeTask, w dwóch największych sieciach klienci zapłacą prawie tyle samo. Na produkty na grilla w Biedronce wydadzą około 103,79 zł, natomiast w Lidlu – 105,61 złotych.

Biedronka i Lidl - zakupy na grillową majówkę. Porównanie cen

W obu sieciach karkówka świeża bez kości 1 kg kosztuje 9,45 zł, a kiełbasa podwawelska 1 kg – 14,90 zł. Sok pomarańczowy 100% 1 litr karton również ma jednakową cenę – 3,49 zł.

- Najmocniejsi gracze w swoim segmencie nie chcą dopuścić do tego, żeby popularne w tym sezonie artykuły były tańsze u konkurencji. To groziłoby utratą klienta - - informuje TakeTask.

Jednak niektóre produkty różnią się ceną - i to znacznie. Największa z nich wynosi 141% na korzyść Biedronki i dotyczy udka z kurczaka 1 kg. Z kolei Lidl oferuje w niższej cenie przyprawę do grilla. W tym przypadku rozbieżność jest na poziomie 128%.

To też Cię zainteresuje: Zakupy na majówkę 2018: Biedronka, Lidl - gazetki, promocje

Rozpoczęcie sezonu grillowego to dla sieci handlowych tradycyjnie zwiększony popyt na produkty potrzebne do grillowania, takie jak węgiel czy rozpałka.

– Największe zyski mogą przynieść najtańsze produkty marek własnych, po które chętnie będą sięgali konsumenci, robiąc większe zakupy przed majówką. W najbliższym czasie sieci będą przyciągały klientów tzw. zestawami grillowymi, zawierającymi np. kombinacje kilku rodzajów mięsa. Cieszą się one dość sporą popularnością, bo pozwalają klientom zaoszczędzić czas potrzebny na poszukiwanie odpowiednich artykułów – mówi Arkadiusz Cybulski, dyrektor zarządzający platformą crowdsourcingową TakeTask.

To też Cię zainteresuje: Sklepy otwarte w majówkę

Zdaniem analityków TakeTask, niemal identyczne ceny koszyków świadczą o tym, że Lidl i Biedronka bardzo dokładnie monitorują działania i politykę cenową swojej konkurencji. Koszt zakupu najpopularniejszych produktów na grilla został maksymalnie „zoptymalizowany” przez obie sieci.

Ceny w Biedronce i Lidlu podobne

Warto bacznie obserwować wyraźne różnice w cenach ulubionych produktów, które zmieniają się w krótkich odstępach czasu. Sklepy wprowadzają rabaty na rozpoczęcie nowych sezonów, ale nie utrzymują ich przecież do końca. Pora na grilla czy barbecue będzie trwała przez kilka miesięcy, aż do późnego lata lub początku jesieni, w zależności od pogody. I w tym okresie wiele cen ulegnie zmianie.

– Jednak sztandarowe produkty w danym sezonie zwykle zachowują atrakcyjne ceny, aby nie spowodować odpływu klientów do konkurencji. I tak identyczny koszt zakupu soku pomarańczowego w dwóch sieciach może wynikać z tego, że wrażliwość cenowa konsumentów na ten konkretny produkt jest wyższa. Zarówno w Biedronce, jak i w Lidlu klienci płacą za ww. napój 3,49 zł – komentuje Arkadiusz Cybulski.

TakeTask przeanalizowało także ceny piwa. Piwo jasne 4x500 ml puszka czteropak kosztuje w Biedronce w promocyjnej cenie 6,60 zł przy zakupie 4 sztuk. Z kolei  gazetce w Lidlu ma wartość 7,40 zł, przy czym sieć podaje informację „4 w cenie 3”. Z kolei piwo jasne 500 ml butelka w portugalskiej sieci ma cenę 1,79 zł, a w konkurencyjnym dyskoncie należy zapłacić za ten artykuł 1,99 zł.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 20-21 kwietnia br.

RadioZET.pl/materiały prasowe/SA