Te dwa polskie miasta znalazły się w rankingu najbardziej eleganckich miast

30.10.2017 14:43

Dwa polskie miasta zostały zaliczone do grupy najbardziej eleganckich miast świata. Ranking stworzono w oparciu o kryteria takie jak dziedzictwo historyczne, atrakcyjność turystyczna, architektura czy moda.

Kraków fot. Pixabay

Ranking 80 miast przygotowany został przez Zalando we współpracy z tysiącami znawców mody, ekspertów z zakresu architektury i nie tylko. Te miasta, które znalazły się w zestawieniu, wybrane zostały spośród 400. Na szczycie uplasowały się Paryż, Londyn, Wiedeń, Wenecja, Florencja, Barcelona, Nowy Jork czy Mediolan. Ale nie zabrakło też miast z Polski.

O których mowa i na których miejscach się znalazły? Na całkiem wysokiej, 27 pozycji (na 80) znalazł się Kraków. Jurorzy przyznawali miastom od 0 do 5 punktów w danych kategoriach. Kraków nigdzie nie dostał najwyższej noty, ale 4.66 dostał jako pożądany kierunek turystyczny oraz 4.15 za piękno architektury. Gród Kraka zyskał ogólną notę 3.16.

1

Drugim z polskich miast, które znalazły się w omawianym zestawieniu, jest Warszawa z łączną średnią liczbą punktów, wynoszącą 1.87. Podobnie jak w przypadku Krakowa, najwięcej punktów nasza stolica dostała za architekturę (3.73). Druga największa liczba punktów przypadła za dostępność (łatwość znalezienia lokalu, ceny itp.) - 2.53. Warszawa znalazła się na pozycji nr 58.

Na dalszych miejscach uplasowały się m.in. Budapeszt, Marakesz, Berlin, Moskwa czy Lizbona. Dla porównania, 3 miasta na samym szczycie - Paryż, Londyn i Wiedeń - uzyskały odpowiednio 4.37, 4.16 i 4.13 punktu. Choć naszym miastom do czołówki daleko, to z pewnością ich obecność w rankingu jest miłą niespodzianką.

1

Całe zestawienie dostępne jest tutaj.

RadioZET.pl/lonelyplanet.com/SA

Oceń
Tagi