Zamknij

Tęczowa flaga na masztach Parlamentu Europejskiego

Redakcja
17.05.2018 12:28
tęczowa flaga LGBT
fot. Instagram

17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Z tej okazji Parlament Europejski wywiesi tęczową flagę, na znak solidarności ze środowiskami LGBT, walczącymi o swoje prawa.

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii jest obchodzone corocznie jako pamiątkę usunięcia homoseksualizmu z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób Światowej Organizacji Zdrowia. Celem ustanowienia tego dnia było zwrócenie uwagi na doświadczaną przez osoby LGBT przemoc i dyskryminację. W tym roku obchodzone jest już po raz czternasty w ponad 130 państwach. Z tej okazji odbywają się demonstracje, happeningi, zawody sportowe oraz wydarzenia kulturalne, odnoszące się do tematyki LGBT.

Tegoroczne obchody uczci także Parlament Europejski. Na jego masztach po raz pierwszy pojawią się tęczowe flagi.

Legutko: Ludzie ze środowisk LGBT wcale nie są atakowani

Pomysł ten nie spodobał się eurodeputowanym z ramienia PiS. Ryszard Legutko, współprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, wystosował w tej sprawie pismo do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Domaga się wyjaśnień, dlaczego PE będzie obchodzić nieoficjalne święto. Jak stwierdził, "Międzynarodowy dzień LGBT nie ma żadnej podstawy prawnej i jest po prostu inicjatywą promującą jednej z organizacji lobbystycznych"

Co więcej, europoseł zaznaczył, że wywieszenie tęczowej flagi nie może oznaczać solidarności z atakowanymi przedstawicielami LGBT, bo grupy ta żadnych ataków nie doświadcza. Jego zdaniem "pod hasłem homofobia kryją się nie ataki na ludzi o skłonnościach do osób tej samej płci, bo takich ataków właściwie nie ma. Pod hasłem homofobii kryje się odmowa zmiany prawa, a właściwie zmiany definicji małżeństwa, która funkcjonowała w świecie od czasów niepamiętnych".

Absurdalnej argumentacji europosła przeczy niedawny raport Kampanii Przeciw Homofobii i Uniwersytetu Warszawskiego z 2016 roku. Jak w nim zaznaczono "średnio 3 na 10 osób LGBT doświadczyło przemocy fizycznej i/lub psychicznej" w ciągu ostatnich pięciu lat - przytacza wyborcza.pl. "Osoby LGBT doświadczają przemocy 2 razy częściej od osób heteroseksualnych" - czytamy w raporcie.
RadioZET.pl/Wyborcza.pl/SA