Zamknij

To będzie hit sezonu? Maski antysmogowe na wybiegu

Redakcja
06.02.2018 13:31
ZAłóż maskę kampania
fot. Instagram/zalozmaske

O smogu jest głośno nie od dziś. Z tym ogromnym problemem borykają się miliony ludzi na świecie — także w Polsce. Do najbardziej zanieczyszczonych miast naszego kraju należą te znajdujące się w województwach śląskim i małopolskim. Nic dziwnego, że to w stolicy tego drugiego zorganizowano pokaz mody z maskami antysmogowymi na pierwszym planie.

Maski antysmogowe na ulicach polskich miast stają się coraz popularniejsze. Szczególnie teraz, zimą, można zobaczyć, że coraz więcej osób zakłada je, by uchronić się przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Nadal jednak maski wywołują spore zaciekawienie i traktowane są przez niektórych jako pewien rodzaj ekstrawagancji. Czy rzeczywiście tym są?

Obserwując zmieniającą się modę i trendy, zauważyć można, że to, co pojawia się na wybiegach, po pewnym czasie adaptowane jest przez modę uliczną. Może to więc dobry znak, że w Krakowie odbył się pokaz mody, w którym głównym elementem były właśnie maski antysmogowe.

Inicjatorkami wydarzenia były krakowskie licealistki, które postanowiły w tak nietypowy sposób zachęcić ludzi do noszenia masek. Pokaz zrealizowano w ramach kampanii „Załóż maskę”, której celem jest pokazanie, że maska może wyglądać dobrze i może być ciekawym dopełnieniem stroju.

„Jej celem jest pokazanie masek jako modnego elementu stroju — uczynienie z niej must have tegorocznej zimy, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na ważny problem społeczny męczący nas od kilku lat. Maska skutecznie chroni nasze płuca przed smogiem, lecz używają jej tylko nieliczni. Dzięki ukazaniu stylizacji, w których głównym elementem są maski antysmogowe i promocji w mediach społecznościowych ludzie wreszcie zdadzą sobie sprawę z powagi sytuacji i zaczną je nosić” — czytamy w opisie kampanii na Facebooku.

Autorki kampanii zwracają uwagę, że każdy, kto mieszka w dużym mieście, na ogół zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony przed zanieczyszczeniami. Ostatecznie większość rezygnuje z zakładania maski albo wcale nie planuje jej kupić. „Pora z tym skończyć” — mówi „Gazecie Wyborczej” jedna z organizatorek akcji, Patrycja Machno.

Bardzo dobry pomysł. Zdaje się, że będzie to hit sezonu — nie tylko grzewczego.

RadioZET.pl/wyborcza.pl/SA