Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

To był najbardziej samotny ptak świata. Wzruszająca historia Nigela

05.02.2018 14:46
xxx zet

Nigel był głuptakiem, który zamieszkał na klifach Mana, niewielkiej wysepki w Nowej Zelandii. Był tam całkiem sam, dlatego nazwano go „najbardziej samotnym ptakiem świata”.

Nigel głuptak samotny ptak fot. screen YouTube

Nowozelandzcy przyrodnicy opłakują stratę sławnego ptaka, który przez lata jako jedyny zamieszkiwał małą wysepkę Nowej Zelandii. Nigel, bo takim imieniem go nazwano, postanowił się tam osiedlić zwabiony betonowymi figurami innych głuptaków. Badacze mieli nadzieję, że uda się im w ten sposób odtworzyć kolonię tych zwierząt, które żyły tam przed laty. Niestety, Nigel zmarł niemal tak, jak żył — samotnie, otoczony ptakami z betonu.

Nigel żył na niezamieszkałej wysepce Mana przez blisko 5 lat. Był pierwszym od 40 lat ptakiem, który postanowił się tam osiedlić. Przyrodnicy chcieli odbudować na wyspie kolonię głuptaków, więc regularnie stamtąd emitowane były dźwięki tych ptaków. Zwabiły one Nigela, który od tamtej pory żył otoczony betonowymi „przyjaciółmi”. Wśród nich znalazł sobie partnerkę, obok której najczęściej przesiadywał, a nawet czynił zaloty. W ostatnich kilku tygodniach na wyspie osiedliły się trzy inne prawdziwe głuptaki. Niestety, Nigel nie zaprzyjaźnił się z żadnym z nich, choć gatunek ten uznawany jest za bardzo towarzyski.

Badacze znaleźli Nigela martwego, leżącego tuż obok swojej betonowej partnerki.

„Nigel był wierny swojej kolonii” — powiedział Chris Bell, badacz, który pracował na wyspie Mana. „Niezależnie od tego, czy czuł tę samotność, nigdy nie doczekał się żadnej reakcji. To musiało być dla niego bardzo dziwne doświadczenie [...]. Wszyscy darzyliśmy go ogromną sympatią” — mówi Bell.

RadioZET.pl/TheGuardian/SA

Oceń