Zamknij

To, jak śpisz, zależy od osobowości. Którym z czterech typów jesteś?

Redakcja
15.03.2018 16:14
zegar czas
fot. Pixabay

Ludzie pod względem "stylu" spania dzielą się na cztery kategorie, które przekładają się na to, jak funkcjonują w dzień. Sprawdź, którym typem jesteś i jak możesz planować swój dzień, by był jak najbardziej efektywny.

Każdy z nas wie, jak ważny jest zdrowy sen. To, o której godzinie zasypiamy i budzimy się oraz jak dobrze się wysypiamy, ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia.

Zdaniem psychologa klinicznego Michaela Breusa, autora książki "Potęga 'kiedy'" ("The Power of When"), ludzie dzielą się na cztery chronotypy, które określają kiedy i jak najlepiej śpimy czy jak powinniśmy planować swój dzień, by dopasować go do faz naszej najwyższej efektywności.

Cztery chronotypy - którym z nich jesteś?

Choć każdego z nas cechują pewne indywidualne skłonności, to jednak obserwując nawyki związane ze snem i aktywnością dzienną większość ludzi można przyporządkować do kilka głównych kategorii. Są to" wilk, lew, niedźwiedź i delfin.

Każdy z tych chronotypów funkcjonuje nieco inaczej, a jego maksymalna wydajność przypada o innej porze. Biorąc to pod uwagę, każdy powinien w nieco inny sposób organizować swój dzień zaczynając już od pobudki.

Niedźwiedź

Zgodnie z teorią Breusa niedźwiedź lubi dobrze wypocząć. Jego zegar dostosowany jest do pór dnia. Nie wstaje zbyt wcześnie i nie chodzi późno spać. Zwykle potrzebuje minimum ośmiu godzin snu. Jest najbardziej aktywny 3 do 5 godzin po przebudzeniu i wtedy powinien poświęcać się najtrudniejszym zadaniom. Potem powinien odpocząć, a około 15.00 zabrać się za pozostałe, mniej ważne sprawy, które również musi wykonać. Wieczór jest dla niego porą na kreatywność, po czym - już około 22.00 - powinien kończyć swój dzień.

Wilk

Osoby o chronotypie wilka nie lubią wczesnych pobudek, a najbardziej aktywne są wieczorem - tak jak wilki w rzeczywistości. Ich dzień trwa do późna, ale nie powinien rozpoczynać się wcześniej, niż ok 7.00 czy po 7 godzinach snu. Godziny wzmożonej koncentracji wilka przypadają w okolicach południa - między 11.00 a 13.00. Po tej wytężonej pracy powinien się zrelaksować - np. udać na spacer, a następnie zająć kolejnymi, choć już mniej wymagającymi zadaniami. Wieczór jest dla wilków odpowiednią porą na ćwiczenia, po których powinni zjeść posiłek. Tuż przed snem następuje pora uśpienia organizmu - można wtedy oddać się medytacji czy ćwiczeniom jogi. Północ jest odpowiednią godziną na sen.

Delfin

Delfin śpi lekko i łatwo się budzi. Odpowiedni czas na pobudkę przychodzi dla niego już około 6.00 - 6.30. W przeciwieństwie do niedźwiedzia, delfin jest najbardziej twórczy przed południem. Czas między 10.00 a 12.00 powinien poświęcić zadaniom wymagającym nieszablonowego myślenia. Z kolei między 16.00 a 18.00 jest najbardziej skoncentrowany i to właśnie tę porę powinien przeznaczyć na trudne i ważne przedsięwzięcia. Do snu delfin powinien ułożyć się tak, by przespać 7 godzin, czyli około 23.00.

Lew

Lwy są niezwykle energetyczne w pierwszej połowie dnia, ale szybko się tej energii pozbywają, dlatego ich dzień zaczyna się bardzo wcześnie i wcześnie kończy. Pobudka około 5.00 rano, planowanie zadań na cały dzień, śniadanie, kawa czy lunch - to jego główne aktywności do południa. Około 13.00 lew jest najbardziej kreatywny i skoncentrowany. Energię taką utrzymuje przez kilka godzin, ale wieczór powinien przeznaczyć już na relaks lub aktywny odpoczynek. 2.00 to najlepsza pora na wyciszenie organizmu i sen.

RadioZET.pl/BsinessInsider/SA