Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

To jedyny kraj na świecie, który absorbuje więcej CO2, niż wytwarza

30.04.2018 14:18

Większość krajów na świecie ma dodatni ślad węglowy, co oznacza, że emitują więcej dwutlenku węgla, niż absorbują ich lasy. Istnieje jednak jeden kraj, w przypadku którego jest odwrotnie.

Bhutan - jedyny kraj o ujemnym śladzie węglowym fot. Instagram

Bhutan, położony pomiędzy Chinami i Indiami, to jedyny kraj na świecie, którego lasy są w stanie wchłonąć więcej dwutlenku węgla, niż jest tam produkowane. W państwie tym żyje około 800 tysięcy obywateli, a zaangażowanie w zrównoważoną energię uważane jest za część narodowej tożsamości.

— Nasi monarchowie pracowali niestrudzenie nad rozwojem kraju, starannie równoważąc wzrost gospodarczy z rozwojem społecznym, zrównoważeniem środowiskowym i ochroną kulturową, wszystko to w ramach dobrego zarządzania — w rozmowie z „National Geographic” mówił premier kraju, Tshering Tobgay.

I rzeczywiście, dbałość o środowisko jest wbudowana w konstytucję kraju. Obowiązujące przepisy nakazują, by co najmniej 60 procent łącznej powierzchni kraju było zalesione. W Polsce, dla porównania, lasy stanowią 29 procent powierzchni kraju. Co ciekawe, w 2015 roku 100 Bhutańczyków ustanowiło rekord świata, sadząc 49 672 drzew w ciągu godziny.

Bardzo duża część energii zużywanej przez kraj generowana jest z odnawialnych źródeł energii. Do tego polityka dekarbonizacji, a także minimalne wykorzystanie transportu w celu ograniczenia wykorzystywania ropy naftowej sprawiają, że Bhutan ma ujemny ślad węglowy.

Jednym z celów zrównoważonego rozwoju ONZ na 2030 r. jest doprowadzenie krajów rozwijających się do gospodarki niskoemisyjnej, aby zmniejszyć skalę emisji dwutlenku węgla w poszczególnych krajach. Niestety, w 2017 roku emisja dwutlenku węgla osiągnęła rekordowy poziom. Konsekwencje tego stanu są dramatyczne: globalne ocieplenie, zmiany w zasobach wodnych i wzorcach pogodowych czy podnoszenie się poziomów mórz.

RadioZET.pl/SA

Oceń
Tagi