Zamknij

To jedyny kraj na świecie, który absorbuje więcej CO2, niż wytwarza

Redakcja
30.04.2018 14:18
Bhutan - jedyny kraj o ujemnym śladzie węglowym
fot. Instagram

Większość krajów na świecie ma dodatni ślad węglowy, co oznacza, że emitują więcej dwutlenku węgla, niż absorbują ich lasy. Istnieje jednak jeden kraj, w przypadku którego jest odwrotnie.

Bhutan, położony pomiędzy Chinami i Indiami, to jedyny kraj na świecie, którego lasy są w stanie wchłonąć więcej dwutlenku węgla, niż jest tam produkowane. W państwie tym żyje około 800 tysięcy obywateli, a zaangażowanie w zrównoważoną energię uważane jest za część narodowej tożsamości.

— Nasi monarchowie pracowali niestrudzenie nad rozwojem kraju, starannie równoważąc wzrost gospodarczy z rozwojem społecznym, zrównoważeniem środowiskowym i ochroną kulturową, wszystko to w ramach dobrego zarządzania — w rozmowie z „National Geographic” mówił premier kraju, Tshering Tobgay.

I rzeczywiście, dbałość o środowisko jest wbudowana w konstytucję kraju. Obowiązujące przepisy nakazują, by co najmniej 60 procent łącznej powierzchni kraju było zalesione. W Polsce, dla porównania, lasy stanowią 29 procent powierzchni kraju. Co ciekawe, w 2015 roku 100 Bhutańczyków ustanowiło rekord świata, sadząc 49 672 drzew w ciągu godziny.

Bardzo duża część energii zużywanej przez kraj generowana jest z odnawialnych źródeł energii. Do tego polityka dekarbonizacji, a także minimalne wykorzystanie transportu w celu ograniczenia wykorzystywania ropy naftowej sprawiają, że Bhutan ma ujemny ślad węglowy.

Jednym z celów zrównoważonego rozwoju ONZ na 2030 r. jest doprowadzenie krajów rozwijających się do gospodarki niskoemisyjnej, aby zmniejszyć skalę emisji dwutlenku węgla w poszczególnych krajach. Niestety, w 2017 roku emisja dwutlenku węgla osiągnęła rekordowy poziom. Konsekwencje tego stanu są dramatyczne: globalne ocieplenie, zmiany w zasobach wodnych i wzorcach pogodowych czy podnoszenie się poziomów mórz.

RadioZET.pl/SA