To, za którym razem zdałeś na prawko, wiele o Tobie mówi - twierdzą naukowcy

07.08.2017 13:38

Zdanie egzaminów na prawo jazdy za pierwszym podejściem dla wielu osób jest powodem do dumy. Naukowcy postanowili zbadać jaka jest korelacja pomiędzy wykształceniem zdającego a liczbą podejść do egzaminu. Wyniki mogą zaskakiwać!

prowadzenie auta fot. Pixabay.pl

Zdałeś na prawko za pierwszym razem i bardzo Cię to cieszy? A może odwrotnie - nie jesteś jednym z tych szczęśliwców, którym udało się to w jednym podejściu? Spokojnie, prawdopodobnie nie masz powodu, by czuć z tego powodu dyskomfort. Naukowcy wzięli na tapetę zdających i sprawdzili, jaka jest zależność pomiędzy wiedzą i wykształceniem zdającego, a liczbą podejść do egzaminu. Okazało się, że 59 procent badanych zdających za pierwszym razem to osoby z wykształceniem średnim i niższym. Dlaczego tak się dzieje i o czym mówi fakt, że ci, którzy mają wykształcenie wyższe, rzadziej zdają po jednym razie?

Badanie przeprowadzone zostało w Wielkiej Brytanii na zlecenie firmy ubezpieczeniowej DriveXpert na próbie 1564 osób. Analizy pokazały, że osoby, które uzyskały dyplom ukończenia studiów wyższych mają większą liczbę nieudanych prób egzaminu na prawo jazdy niż osoby z wykształceniem średnim lub niższym. Co ciekawe, spośród tych, którzy nie zdali za pierwszym razem, mniejszą średnią liczbę podejść mają osoby odznaczające się kreatywnym typem osobowości - np. zajmujące się sztuką. Badania dowiodły, że liczba prób wyniosła w tym przypadku 1,9 w porównaniu do 2,3 dla tych, którzy studiowali nauki ścisłe.

Co dokładnie to oznacza? Jak wyjaśnia jeden z prowadzących badanie - dr Lee Hadlington, wykładowca na Uniwersytecie De Montfort - zdecydowanie badanie nie ma negatywnych korelacji i nie powinno się go odczytywać jak komunikat typu "zdałeś za pierwszym razem, to jesteś mniej bystry". Badanie pokazuje po prostu, że osoby, które nie mają wyższego wykształcenia, zatem częściej pracują w zawodach rozwijających umiejętności motoryczne, szybciej uczą się prowadzić auto.

Niestety, nie wiemy od którego momentu zwiększająca się liczba prób zdania na prawko lub fakt, że masz za sobą już "naście" podejść, nie świadczą zbyt korzystnie o Twoich umiejętnościach jako przyszłemu kierowcy.

RadioZET.pl/Independent/SA

Oceń