Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Toksyczni ludzie. Jakie mają najpopularniejsze cechy?

09.05.2018 15:52

„Wyglądasz pięknie, WRESZCIE schudłaś”, „Masz piękną sukienkę, jak do TWOJEJ FIGURY”, „Wspaniale, że WRESZCIE skończyłaś studia” – znacie to? To tylko część typowych toksycznych komunikatów. Sprawdź, co jeszcze robią toksycznie ludzie.

Toksyczny człowiek fot. Pixabay

Toksyczni ludzie. Jakie mają najpopularniejsze cechy?

1. Manipulują innymi ludźmi

Toksyczne osoby to mistrzowie manipulacji. Często stwarzają poczucie osób godnych zaufania i niezwykle uczciwych. Ale potrafią zaatakować w najmniej odpowiednim momencie. Przykład? Umawiasz się z toksyczną „przyjaciółką na kawę”, a ona „z troską” pyta o to: „ojej, co się stało, dlaczego tak utyłaś”. Taka osoba zawsze będzie zwracała uwagę na to, co ci się nie udaje, a jednocześnie pomniejszała twoje sukcesy.

2. Bardzo często kłamią

To fakt: zdarza się każdemu, ale toksyczni ludzie wszystkie swoje relacje budują na kłamstwach. Uwielbiają intrygi i są w stanie zrobić wszystko, by osiągnąć korzyść, na której im zależy, nawet jeśli tracą przy tym znajomych i przyjaciół.

3. Nigdy nie przepraszają

Toksyczni ludzie nigdy nie mówią: „przepraszam”. Wolą stworzyć siatkę wielopoziomowych kłamstw zgodnie z twierdzeniem, że „kłamstwo powtórzone sto razy staje się prawdą”.

4. Wypowiadają nietoksyczne słowa, ale toksycznym tonem

Bywa, że przekazywany przez nich komunikat jest pozornie zupełnie niewinny, ale mówią to w ten sposób, że aż ciarki przechodzą po ciele.

5. Zawsze umniejszają twoje zasługi i plany

Klasyczna sytuacja. Coś ci się udało, np. dostałeś podwyżkę albo wyjeżdżasz na urlop w ciepłe kraje. Zamiast cieszyć się twoim szczęściem, będą szukać minusów. Przykład? Będą próbować przekonać cię, że osoby, które zarabiają więcej, mają też większe szanse na zwolnienie – więc prawie jesteś już na wylocie. A jeśli chodzi o wakacje, to będą mówić o nich głównie w kontekście potencjalnych chorób zakaźnych i zbyt wysokich temperatur. Standard.

6. Kochają przesadzać

„Ty zawsze …”, „Ty nigdy …”. Niełatwo jest bronić się przed taką formą manipulacji. Każdy twój sukces będą przedstawiać w formie przypadku, a porażkę jako naturalną konsekwencję całego twojego życia. Przykład? Dostaniesz dwóję z egzaminu. Zamiast stwierdzić, że każdemu się zdarza i że bez trudu poprawisz ocenę, będą próbowali zrobić z ciebie głupka. „Trzeba było pomyśleć nad łatwiejszymi studiami”, „No cóż… nie każdy musi studiować”, „To było do przewidzenia” – takie wypowiedzi to dla nich chleb powszechni.

RadioZET.pl/SI

Oceń