Ikea walczy ze smogiem. Stworzyła zasłony oczyszczające powietrze

22.02.2019 16:37

Ikea znalazła sposób na smog. Szwedzka sieciówka opracowała wraz ze sztabem naukowców specjalne zasłony, posiadające właściwość oczyszczania powietrza. Jak działają?

Ikea stworzyła specjalne zasłony antysmogowe fot. Instagram.com/ Ikea Polska

Ikea walczy ze smogiem

Normy zanieczyszczania powietrza przekraczane są o kilkaset procent. Wiele osób decyduje się na noszenie maseczek antysmogowych, natomiast Ikea ma dla swoich klientów inne rozwiązanie. Szwedzka sieciówka stworzyła specjalne zasłony, oczyszczające powietrze w domu.

Zasłony antysmogowe: jak działają?

Tkaninę zasłony pokrywa cienka powłoka mineralna, która w kontakcie ze światłem pozwala jej rozbijać szkodliwe substancje, usuwając przykre zapachy i formaldehyd. Działanie zasłony przypomina fotosyntezę, która zachodzi w przyrodzie. Proces zachodzi zarówno pod wpływem naturalnego, jak i sztucznego światła.

Wciąż trwają prace nad rewolucyjnymi zasłonami. Jak zdradza Ikea, zasłony mają wejść do salonów w 2020 roku. Praca na nimi trwała kilka lat, a przedstawiciele IKei zaprosili do współpracy naukowców i dostawców z Europy czy Azji.

 – Sprawienie, aby ludzie mogli oddychać w swoich domach lepszym powietrzem to jedno, ale mamy też nadzieję, że zasłona GUNRID zwiększy świadomość zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego, inspirując nas do zmiany przyzwyczajeń w taki sposób, aby móc wspólnie budować świat czystego powietrza – wyjaśnia w komunikacie Lena Pripp-Kovac, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Inter IKEA Group.

Jak podkreśla Ikea, w powietrzu, którym oddychamy w domu, znajduje się wiele niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Jak wynika z badań, zanieczyszczone powietrze wewnętrzne, powoduje 3, 8 miliona zgonów każdego roku.

RadioZEt.pl/ SW

Oceń
Tagi