Zamknij

Ikea walczy ze smogiem. Stworzyła zasłony oczyszczające powietrze

Redakcja
22.02.2019 16:37
Ikea stworzyła specjalne zasłony antysmogowe
fot. Instagram.com/ Ikea Polska

Ikea znalazła sposób na smog. Szwedzka sieciówka opracowała wraz ze sztabem naukowców specjalne zasłony, posiadające właściwość oczyszczania powietrza. Jak działają?

Ikea walczy ze smogiem

Normy zanieczyszczania powietrza przekraczane są o kilkaset procent. Wiele osób decyduje się na noszenie maseczek antysmogowych, natomiast Ikea ma dla swoich klientów inne rozwiązanie. Szwedzka sieciówka stworzyła specjalne zasłony, oczyszczające powietrze w domu.

Zasłony antysmogowe: jak działają?

Tkaninę zasłony pokrywa cienka powłoka mineralna, która w kontakcie ze światłem pozwala jej rozbijać szkodliwe substancje, usuwając przykre zapachy i formaldehyd. Działanie zasłony przypomina fotosyntezę, która zachodzi w przyrodzie. Proces zachodzi zarówno pod wpływem naturalnego, jak i sztucznego światła.

Wciąż trwają prace nad rewolucyjnymi zasłonami. Jak zdradza Ikea, zasłony mają wejść do salonów w 2020 roku. Praca na nimi trwała kilka lat, a przedstawiciele IKei zaprosili do współpracy naukowców i dostawców z Europy czy Azji.

 – Sprawienie, aby ludzie mogli oddychać w swoich domach lepszym powietrzem to jedno, ale mamy też nadzieję, że zasłona GUNRID zwiększy świadomość zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego, inspirując nas do zmiany przyzwyczajeń w taki sposób, aby móc wspólnie budować świat czystego powietrza – wyjaśnia w komunikacie Lena Pripp-Kovac, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Inter IKEA Group.

Jak podkreśla Ikea, w powietrzu, którym oddychamy w domu, znajduje się wiele niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Jak wynika z badań, zanieczyszczone powietrze wewnętrzne, powoduje 3, 8 miliona zgonów każdego roku.

RadioZEt.pl/ SW