Zamknij

Słynni polscy fotografowie mody ulicznej: To oni robią zdjęcia największym blogerom na Tygodniach Mody

Redakcja
12.02.2019 15:39
Zdjęcia Asi Typek
fot. Instagram.com/ Asia Typek

W największych stolicach mody trwają właśnie Fashion Week'i. Oprócz samych pokazów istotną funkcję pełni barwna moda uliczna. Największe kolorowe ptaki mody wyłapują fotografowie street style, a wśród nich nie brakuje Polaków. Poznajcie ich.

Fotografia street style wciąż cieszy się popularnością

Trwające w stolicach mody  Fashion Week'i cieszą się dużą popularnością. Choć najnowsze propozycje projektantów na sezon jesień-zima 2019/2020 są fascynujące dla modowego światka, równie ważna jest dla niego moda uliczna. To kopalnia inspiracji i trendów. Wyłapywanie najciekawiej ubranych osób na Tygodniach Mody to domena fotografów ulicznych. Ich zdjęcia pojawiają się w najpoczytniejszych modowych magazynach, serwisach internetowych i oczywiście na Instagramie. Przyciągają jak magnes i cieszą się popularnością wśród ludzi. Nic dziwnego, w końcu moda uliczna jest bardziej przystępna dla zwykłego zjadacza chleba niż luksusowe kolekcje światowych projektantów.

 – Każdy Fashion Week jest na swój sposób inny, klimat w każdym z miast zdecydowanie różni się od siebie, wyłącznie moja praca w każdym z nich jest taka sama. Paryż i Nowy Jork bywają najbardziej intensywne i mam wrażenie – najbardziej różnorodne. W pozostałych miastach czy na konkretnych pokazach doskonale wiesz, czego tak naprawdę możesz się spodziewać. Jestem w stanie przewidzieć, kto się  na nim pojawi i tym samym zdecydować, czy mnie to interesuje. Praca na FW poniekąd opiera się na takiej taktyce – mówiła Asia Typek w wywiadzie dla Noizz, obecnie najpopularniejsza fotograf mody ulicznej w Polsce.

Asia Typek

Asia po studiach i stażu w agencji reklamowej trafiła do agencji modelek D'vision, której szefuje Lucyna Szymańska, agentka  Anji Rubik. Asia przeglądała edytoriale i sesje fotograficzne. W pewnym momencie razem z koleżankami założyła bloga, na którym publikowała zdjęcia polskiego street style'u. Jako że wszystkie rozjechały się po świecie – Asia wyjechała do Nowego Jorku na staż – blog umarł  śmiercią naturalną. Na stażu w Models.com Asia poznała wielu fotografów, u których mogła później odbyć praktyki.

– W taki właśnie sposób odbyłam staż u Toma Hinesa, który polegał na tym, że brałam udział w różnych jego projektach. Któregoś razu, przeglądając moje zdjęcia, zaproponował, że pomoże mi skompletować portfolio. W styczniu 2012 wysłałam gotową teczkę do dwóch agencji: Elite i Forda, i zostałam zaproszona do współpracy – opowiadała Asia w rozmowie z Lamode.info.

Akurat obecność Typek w Nowym Jorku zbiegła się Fashion Week'iem. Gdy zaczęła robić pierwsze zdjęcie ciekawie ubranym osobom na nowojorskich ulicach, wiedziała, że fotografia uliczna, to jest to, czym chce się zajmować. Jak podkreśla, lubi ten rodzaj fotografii ze względu na ludzkie emocje i naturalność.

Styl Asi szybko został doceniony przez wiele portali modowych oraz przez fotografkę Garance Dore. Zresztą propozycja współpracy padła też ze strony uznanego fotografa Alexiego Lubomirskiego, który zaprosił Asię na sesję w Paryżu do chińskiego „Vogue'a”. Kariera Asi Typek wciąż się rozwija, a jej piękne zdjęcia można śledzić na Instagramie. Jej ostatnie fotografie pochodzą z nowojorskiego Tygodnia Mody.

Szymon Brzóska

Kolejnym, bardzo dobrze znanym polskim fotografem mody ulicznej jest Szymon Brzóska. Od lat prowadzi w sieci stronę Thestylestalker.com, na której umieszcza zdjęcia ciekawie ubranych ludzi.  Jak mówił w jednym z wywiadów, kiedyś spotkał człowieka, który poradził mu, aby zaczął fotografować ludzi na ulicy, bo ludzie lubią oglądać innych. Początkowo robił zdjęcia do książki Doroty Wróblewskiej „Fashion People” i fotografował ciekawie ubranych ludzi na polskich ulicach.

Ideę założenia strony wsparła zresztą polska blogerka Macademian Girl, która podsunęła Szymonowi nazwę Style Stalker.

– Początek mojej pracy wyglądał tak, że chodziłem po ulicach i zaczepiałem obcych ludzi. Dawało mi to trochę adrenaliny, która motywowała do pracy. Od „streetu” czy w postaci modowej, czy dokumentalnej łatwo się zresztą uzależnić. W czasie jednego dnia byłem w stanie sfotografować do dziesięciu osób – opowiadał Brzóska.

Wchodząc na jego stronę, można zobaczyć zdjęcia z Fashion Week'ów w Londynie, Mediolanie czy Nowym Jorku. Jak podkreśla, każde z tych miast jest wyjątkowe do fotografowania i w każdym z nich można odnaleźć coś zupełnie innego. Londyn lubi za miks kulturowy, Mediolan za piękne światło, a Kopenhagę za luz i naturalność.

Kuba Dąbrowski

Kuba Dąbrowski zaczynał swoją karierę w „Przekroju” jako fotograf dokumentalny. Specjalnością Kuby są portrety do kolorowych magazynów, zajmuje się również fotografią reklamową no i oczywiście zdjęciami street style. Dwa lata mieszkał w Mediolanie, a pierwszym jego zleceniem we Włoszech było sfotografowanie kolekcji okularów Prady dla włoskiego „Vogue'a”. Fotografie rozeszły się „po branży”, a Kuba dostał propozycję współpracy z uznanym serwisem lifestyle'owym WWD. Dąbrowski fotografuje nie tylko modę, ale też otaczającą go codzienność.

– Myślę, że jakość mojego bloga i tych codziennych zdjęć bierze się stąd, że one trzymają się takiej codziennej estetyki i faktycznie mówią o codzienności, oswajają ją. Pewnie dzięki temu ludzie to chcą oglądać – mówił w rozmowie z magazynem Artvolver. Zresztą patrząc na zdjęcia, które zamieszcza na stronie kubadabrowski.com, wypełnia je nie tylko moda, ale też polskie blokowiska, fotografie muzyków czy reżyserów.

RadioZET.pl/ SW