Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zara, H&M i inni rezygnują z produkcji odzieży z popularnej wełny

10.05.2018 15:43

Popularne marki odzieżowe, takie jak GAP, Zara, H&M czy Top Shop poinformowały, że zaprzestają produkcji odzieży z popularnego i lubianego moheru. Jest to odpowiedź na publikację PETA, w której organizacja ta oskarża sieciówki o wspieranie biznesu opartego na okrucieństwie wobec zwierząt.

ZARA i HM rezygnują z moheru fot. Mark fairhurst/Avalon/REPORTER/EAST NEWS

Rezygnacja znanych marek odzieżowych, takich jak GAP, Zara, H&M czy Top Shop z produkcji moherowej odzieży jest prawdopodobnie dopiero początkiem. Po tym, jak organizacja broniąca praw zwierząt, PETA, opublikowała swój raport ukazujący okrucieństwo wobec zwierząt na dwunastu fermach kóz w Republice Południowej Afryki, przedstawiciele tych marek zapowiedzieli, że zaprzestają wykorzystywać moher.

Moher – co to za tkanina?

Moher to delikatna wełna z kóz angorskich, pochodząca – jak podaje cześć źródeł – z Tybetu. Jej produkcja rozwinięta została w Azji Mniejszej, a do Europy przywędrowała w XVI wieku, choć z powodzeniem zaczęto ją produkować dopiero w XVIII wieku.

W związku z trudnością ze zdobyciem surowca tkaniny moherowe były bardzo drogie. Dopiero kiedy w latach 30. XIX wieku udało się zaprowadzić hodowlę kóz angorskich w Afryce Południowej, która do dziś pozostała ważnym producentem moheru, ceny stały się przystępne, a moher stał się tkaniną chętnie wykorzystywaną w produkcji odzieży. Współcześnie służy do wyrobu swetrów, kamizelek, szalików, garniturów oraz nakryć głowy. Używany jest także do wyrobu imitacji włosów u lalek i innych zabawek dla dzieci.

Marki rezygnują z moheru

Jak podaje CNN, ponad połowa światowej produkcji wełny pochodzi właśnie z RPA. PETA ujawniła, że na tamtejszych farmach zwierzęta traktowane są w okrutny sposób, a rolnicy bestialsko się nad nimi znęcają: okaleczają podczas niedbałego i szybkiego golenia, szarpią, biją i ciągną za sierść.

Cześć producentów bardzo szybko zareagowała na raport. Przedstawiciele H&M poinformowali, że do 2020 roku firma całkiem zrezygnuje z wykorzystywania tego surowca. Podobną deklarację złożyli hiszpański Inditex, właściciel Zary, a także Arcadia Group, właściciel marek Topshop. GAP zapowiedział, że rezygnuje z wełny natychmiast.

RadioZET.pl/Bankier/SA

Oceń